Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy: „Dla Rosji nie ma miejsca w ONZ”

https://www.facebook.com/verkhovna.rada.ukraine/

– Ukraina jest założycielem ONZ. W przeciwieństwie do Federacji Rosyjskiej, która nie jest założycielem tej organizacji i nie ma prawnego dziedzictwa po Związku Sowieckim, ponieważ wymagałoby to zgody wszystkich podmiotów tego państwa. I dla mnie, jako człowieka, który przez 25 lat zajmował się prawoznawstwem, sprawa jest oczywista: dla Rosji nie ma miejsca w ONZ – odpowiedział dziś na pytania portalu Niezalezna.pl przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefanczuk. Jak udało się nam ustalić, ukraiński polityk pod koniec maja odwiedzi Polskę.

Wczoraj podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ odbyła się debata dotycząca sytuacji humanitarnej na Ukrainie. W imieniu Polski głos w niej zabrał ambasador Polski przy ONZ Krzysztof Szczerski.

– Pomimo tego, że zdecydowana większość państw członkowskich ONZ wielokrotnie jasno potępiała rosyjską agresję i jej katastrofalne skutki humanitarne, Rosja wciąż ignoruje nasze apele, zniekształca podstawowe fakty i zasypuje nas dezinformacją i rozmyślną propagandą na temat swojej „specjalnej operacji wojskowej”. Mają nadzieję, że społeczność międzynarodowa w końcu zmęczy się tą wojną, że przestaniemy o niej mówić i że w końcu o niej zapomnimy. Mój dzisiejszy apel do Was jest prosty: nie bądźmy nigdy obojętni i nie przyzwyczajajmy się do wojny, jakiejkolwiek wojny, nawet jeśli zniknie ona z nagłówków gazet

– mówił.

Dziś na pytania portalu Niezalezna.pl ws. sytuacji w ONZ odpowiedział przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefanczuk, przebywający z oficjalną wizytą w Norwegii.

Jak Ukraina widzi mechanizmy wykluczenia Rosji z Rady Bezpieczeństwa ONZ? Czy możliwe jest znaczące przeformatowanie tej organizacji? Jak pan Przewodniczący ocenia stanowisko Polski w sprawie sytuacji na Ukrainie w ONZ?

Przypomnę, że Ukraina jest założycielem ONZ. W przeciwieństwie do Federacji Rosyjskiej, która nie jest założycielem tej organizacji i nie ma prawnego dziedzictwa po Związku Sowieckim, ponieważ wymagałoby to zgody wszystkich podmiotów tego państwa. [Ukraina była jednym z państw-założycieli Organizacji Narodów Zjednoczonych. ONZ powstała w 1945 roku, a Ukraina (wówczas jako Ukraińska Socjalistyczna Republika Sowiecka, będąca częścią Związku Sowieckiego) była jednym z 51 państw, które podpisały Kartę Narodów Zjednoczonych. Warto dodać, że na mocy tej karty, Zarówno Związek Sowiecki, jak i jego republiki związkowe – Ukraina i Białoruś – miały początkowo osobne członkostwo w ONZ – przyp. portal Niezalezna.pl].

I dla mnie, jako człowieka, który przez 25 lat zajmował się prawoznawstwem, sprawa jest oczywista: dla Rosji nie ma miejsca w ONZ. Należy uznać, że Rosja nie może dyktować, jak mają wyglądać światowe sprawy bezpieczeństwa, wzajemnej komunikacji i zasady prawa międzynarodowego. Co do mechanizmów, widzę tylko jeden: po zakończeniu tej wojny oraz zwycięstwie Ukrainy i cywilizowanego świata powinniśmy przeprowadzić szeroką dyskusję na temat bezpieczeństwa światowego. [Potrzebne jest nam] takie globalne bezpieczeństwo, które zdałoby egzamin na zgodność ze współczesnymi realiami.

– odpowiedział na pytanie portalu Niezalezna.pl przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefanczuk.

Rozmawiał – Wołodymyr Buha.

Tłumaczenie i współpraca – Olga Alehno.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com