Rosja o masowym ataku ukraińskich dronów na Krym. „Potężne huki, trzęsły się okna”

Fot. REUTERS/Stringer

Ministerstwo Obrony Rosji twierdzi, że w nocy z 2 na 3 marca udaremniono ataki na okupowany przez Rosję Krym. „Wszystkie ukraińskie bezzałogowe statki powietrzne zostały zniszczone przez systemy obrony powietrznej pełniące służbę nad terytorium Republiki Krymu” – przekazał resort.

W Teodozji na okupowanym przez Rosję Krymie w nocy z 2 na 3 marca miało dojść do serii potężnych wybuchów – twierdzą lokalne władze. Z tego powodu ograniczono ruch na autostradzie w kierunku Kerczu i na Moście Krymskim – przywrócono go około godz. 6.00. Do eksplozji, według świadków, doszło w składzie ropy i w porcie. Na miejsce udały się karetki pogotowia i wozy straży pożarnej.

Rosja o ataku na Krym. „Bezzałogowe statki powietrzne zostały zniszczone”

„Dziś (2 marca – red.) wieczorem zatrzymano próbę przeprowadzenia przez reżim w Kijowie ataku terrorystycznego przy użyciu 38 samolotów typu UAV (dronów – red.) na cele na terytorium Federacji Rosyjskiej (Krym należy do Ukrainy, został nielegalnie anektowany przez Rosję – red.). Wszystkie ukraińskie bezzałogowe statki powietrzne zostały zniszczone przez systemy obrony powietrznej pełniące służbę nad terytorium Republiki Krymu” – podało we wpisie na Telegramie rosyjskie ministerstwo. Nie podano jednak informacji, czy ktoś został poszkodowany lub, czy doszło do poważnych uszkodzeń na terytorium Krymu.

Wcześniej informowano również, że na wschodzie odkupowanego Krymu, w Teodozji doszło do eksplozji, a obrona powietrzna miała odeprzeć atak ukraińskich dronów, które miały podjąć próbę ataku lokalnego składu ropy – poinformował ukraiński portal RBC Ukraina.

„Naoczni świadkowie donoszą o kilku potężnych eksplozjach nad Teodozją na Krymie. Wstępnie działa tam teraz obrona powietrzna. Na niebie nad miastem o godz. 3.00 rozległy się dwa potężne huki. Po pewnym czasie słychać było jeszcze kilka eksplozji. Mieszkańcy wielu ulic miasta zgłaszają, że w ich domach trzęsły się okna, a na podwórkach włączały się alarmy samochodowe. Nie ma jeszcze oficjalnych informacji” – przekazano na kanale informacyjnym SHOT na Telegramie, cytowany przez portal RBC Ukraina. 

Sytuację na Krymie relacjonowano również na kanale poświęconym wydarzeniom w mieście. „Kolejny film z eksplozji w Teodozji, prawdopodobnie w rejonie składu ropy” – napisano. Ukraińskie siły zbrojne nie potwierdziły informacji o ataku w pobliżu Krymu.

Wojna w Ukrainie. Rosja zaatakowała ponad 120 miejscowości

Minionej doby na Ukrainie doszło do 71 starć bojowych – napisano w raporcie z frontu tamtejszego sztabu generalnego. Na terytorium Ukrainy doleciała tylko jedna rosyjska rakieta, dokonano też 50 nalotów z powietrza. Pod ostrzałem artyleryjskim było ponad 120 miejscowości w obwodach: czernihowskim, sumskim, charkowskim, ługańskim, donieckim, zaporoskim, dniepropietrowskim, chersońskim i mikołajowskim.

Ukraińcom udało się odeprzeć część rosyjskich natarć. Najwięcej było ich w rejonie Nowopawliwki w obwodzie donieckim, gdzie Rosjanie dwudziestopięciokrotnie – bez sukcesu – próbowali się przedrzeć przez ukraińską obronę. Ukraińska obrona lotnicza miała zestrzelić rosyjski bombowiec Su-34, a siły rakietowe zniszczyć element rosyjskiej artylerii.

Źródło: gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com