Rosja. „Pokoju z Japonią nie będzie”. „Brak potrzeby” na podpisanie umów kończących II wojnę światową

Ilya Pitalev / AP

Rzecznik Kremla stwierdził, że Rosja nie ma zamiaru prowadzić z Japonią rozmów na temat podpisania traktatu pokojowego, chociaż władze w Tokio zadeklarowały gotowość do podjęcia debaty. Spór o Wyspy Kurylskie sprawił, że ZSRR i Japonia nie podpisały umów kończących II wojnę światową.

Rzecznik prasowy Kremla i prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina stwierdził na konferencji prasowej w poniedziałek 23 stycznia, że Rosjanie „nie mają już zamiaru prowadzić z Japonią rozmów” na temat podpisania traktatu pokojowego. Według Dmitrija Pieskowa „nie ma żadnych perspektyw”, by jakkolwiek dialog w tej sprawie miał być podjęty.

Rosja. Pieskow o traktatach pokojowych z Japonią: Trudno mówić o faktycznej możliwości

Dmitrij Pieskow przekazał dziennikarzom, że „pokoju z Japonią” na ten moment nie będzie. – W rzeczywistości nie ma w tej chwili żadnego sensownego dialogu. Oczywiście w tych warunkach trudno mówić o takiej faktycznej możliwości – przekazał rzecznik Putina.

Jak przypomniał, Rosja w 2004 i 2006 roku przedstawiła propozycje traktatu pokojowego Japonii, jednak władze w Tokio nie zgodziły się na zawarte tam zapisy. W 2022 roku, po ataku Rosji na Ukrainę, Japonia wystąpiła z roszczeniami w sprawie ziem spornych.

Spór Rosji i Japonii o Wyspy Kurylskie

Chodzi o Wyspy Kurylskie, które są powodem wieloletniego konfliktu na linii Rosja-Japonia. W 1945 roku, już po wojnie przegranej przez Japonię, Związek Radziecki (bez wypowiedzenia wojny) zajął japońskie wysepki – Szykotan i Habomai – leżące między wyspą Hokkaido na Oceanie Spokojnym, a Półwyspem Kamczatka. 

W 1956 roku ZSRR i Japonia podpisały deklarację, na podstawie której Moskwa miała rozważyć możliwość zwrotu dwóch wysp w południowej części archipelagu. W zamian jednak Tokio miałoby się zrzec praw do pozostałych, większych wysp. Japonia nie przyjęła oferty, przez co kraje te ostatecznie nie podpisały traktatów pokojowych kończących II wojnę światową. 

W zeszłym tygodniu premier Japonii, Fumio Kishida, podczas otwarcia sesji parlamentu przypomniał, że mimo trudnych relacji z Moskwą Tokio jest otwarte i „pozytywnie nastawione” do rozmów o traktacie pokojowym. 

Źródło: gazeta.pl

About Post Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com