Rosyjska propaganda celuje w legalność Zełenskiego, by siać niezgodę na Ukrainie

Fot. REUTERS/Ukrainian Presidential Press Service

Rosyjska propaganda intensyfikuje wysiłki mające na celu podważenie legitymacji prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, dążąc do wywołania niezgody w ukraińskim społeczeństwie i wzbudzenia wątpliwości wśród międzynarodowych sojuszników Ukrainy. Pomimo tych wysiłków, Zełenski pozostaje prawowitym prezydentem Ukrainy nawet po 20 maja, rocznicy jego inauguracji. Centralna Komisja Wyborcza potwierdziła to w oparciu o Konstytucję Ukrainy i jej prawo, według FREEDOM.

Rozszerzenie uprawnień Zełenskiego jest konieczne ze względu na niemożność przeprowadzenia wyborów prezydenckich na Ukrainie ze względu na bieżące okoliczności. Zgodnie z przewidywaniami, Rosja agresywnie próbuje zdyskredytować Zełenskiego, argumentując, że jego kadencja powinna zakończyć się 20 maja 2024 r., powołując się na zapis ukraińskiej konstytucji o pięcioletniej kadencji prezydenckiej.

Instytut Badań nad Wojną (ISW) donosi, że Władimir Putin jest aktywnie zaangażowany w wysiłki na rzecz delegitymizacji Zełenskiego. Putin sugeruje, że ukraińskie systemy polityczne i prawne muszą określić legitymację Zełenskiego po 20 maja.

Głównym celem rosyjskiej propagandy jest demoralizacja Ukraińców i stłumienie ich oporu, czego rosyjskie wojsko nie było w stanie osiągnąć na polu bitwy. Rosja planuje wykorzystać media społecznościowe do rozpowszechniania dezinformacji na temat mobilizacji i legitymacji ukraińskiego rządu.

Eksperci twierdzą, że rosyjskie próby wywołania zamieszania wśród obywateli Ukrainy i zachodnich sojuszników są daremne. Wszystkie działania ukraińskiego rządu pozostają zgodne z prawem, w przeciwieństwie do działań rządu rosyjskiego, który zmienił swoją konstytucję, aby przedłużyć kadencję Putina. Legalność ukraińskiej prezydentury reguluje art. 108 konstytucji, który stanowi, że władza prezydencka nie wygasa automatycznie po pięcioletniej kadencji, ale dopiero po inauguracji nowo wybranego prezydenta.

The Economist zauważa, że konstytucja Ukrainy została opracowana z myślą o możliwej rosyjskiej inwazji, a członkami komisji konstytucyjnej byli dysydenci doświadczeni w opieraniu się sowieckiemu uciskowi. W związku z tym w ukraińskim społeczeństwie panuje konsensus co do legitymacji Zełenskiego, przy ogólnym zrozumieniu, że wybory prezydenckie powinny odbyć się dopiero po zaprzestaniu rosyjskiej agresji.

Przewodniczący Rady Najwyższej Rusłan Stefańczuk wyjaśnił, że chociaż konstytucja nie zakazuje wyborów w czasie wojny, to ustawa „O reżimie prawnym stanu wojennego” już tak. Biorąc pod uwagę rygorystyczne wymagania dotyczące przeprowadzania wyborów, spełnienie tych standardów jest obecnie niemożliwe. Ukraińskie społeczeństwo i partnerzy międzynarodowi zgadzają się, że przeprowadzenie wyborów przed zakończeniem stanu wojennego jest niepraktyczne i nieuzasadnione.

Ustęp 4 artykułu 11 Konstytucji potwierdza, że uprawnienia prezydenta nie mogą być ograniczone w stanie wojennym. Nie ma wątpliwości co do legalności ukraińskiego rządu wśród zachodnich sojuszników, którzy przeciwstawiają go nielegalnemu rządowi rosyjskiemu, szczególnie zwracając uwagę na nielegalne głosowanie na okupowanych terytoriach ukraińskich od 2018 roku.

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy (PACE) wyraźnie stwierdziło, że nie uznaje legitymacji Władimira Putina i wezwało państwa członkowskie i obserwatorów do zaprzestania wszelkich niehumanitarnych i niepokojowych kontaktów z nim.

Analitycy polityczni podkreślają, że legitymacja Zełenskiego jest wzmocniona nie tylko przez ramy prawne, ale także przez poparcie narodu ukraińskiego. Jego głównym zadaniem pozostaje obrona ukraińskich terytoriów, zwłaszcza w świetle ciągłej ofensywy Rosji w regionie Charkowa i potencjalnych zagrożeń z regionu Sumy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com