Sekretarz RB Ukrainy: Prób zabójstwa Zełenskiego było aż pięć. Rosjanie zdjęli wszystkie maski

Fot. Natacha Pisarenko / AP Photo

– Wojna wciąż trwa i daleko nam do jej końca – powiedział sekretarz Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow. Jak przekazał, od początku wojny doszło do pięciu prób zabicia prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

Kanadyjski dziennik „The Globe and Mail” przeprowadził wywiad z sekretarzem Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy Ołeksijem Daniłowem. W rozmowie opublikowanej w piątek (17 czerwca) wypowiedział się on między innymi na temat prób zabicia prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. 

Wojna w Ukrainie. Ołeksij Daniłow: Było pięć prób zabicia prezydenta

W marcu media obiegły informacje o próbach zamachu prezydenta Ukrainy. Wówczas informowano o co najmniej trzech próbach wyeliminowania Zełenskiego. Teraz Daniłow przyznał, że łącznie prób tych było pięć – wszystkie miały miejsce pod koniec lutego i na początku marca. Sekretarz nie ujawnił szczegółów ataków, na początku marca mówił on jednak, że zamachu mieli dokonać kadyrowcy, a Ukraińcy dostali sygnał o planowanych zamachach od Federalnej Służby Bezpieczeństwa Rosji, która nie chciała brać udziału „w tej krwawej wojnie” – Dzięki temu elitarna grupa Ramzana Kadyrowa, która przybyła wyeliminować naszego prezydenta, została zniszczona – powiedział. 

Ukraina. Ołeksij Daniłow: Daleko nam do końca wojny

Podczas rozmowy z kanadyjskim dziennikiem Daniłow przyznał także, że „sytuacja na linii frontu jest napięta, skomplikowana”. – Nie jestem z obozu, który uważa, że armia rosyjska jest słaba. Mają bardzo duże zasoby i przywieźli je tutaj – przyznał, dodając, że Rosjanie „mają prewagę w artylerii i ciężkim sprzęcie”. – To nie przeraża naszych wojowników. Utrzymujemy swoje pozycje. Od czasu do czasu wyprowadzamy kontrataki. Ale wojna wciąż trwa i daleko nam do jej końca – podkreślił i dodał:

[Rosjanie – red.] na pewno nie zmienili swojego planu podboju całego kraju. Oświadczają to publicznie. Zdjęli wszystkie maski

Daniłow nie określił, ilu ukraińskich żołnierzy poległo podczas wojny. Jego zdaniem liczby te są jednak „znacznie mniejsze niż w przypadku wroga”. Doradca Wołodymyra Zełenskiego Ołeksij Arestowcz przyznał natomiast niedawno, że Ukraina straciła jak dotąd ok. 10 tys. żołnierzy. W armii rosyjskiej w ciągu pierwszych 20-30 dni miało umierać ich natomiast 1000 dziennie.

Źródło: gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com