Start rosyjskiej rakiety Angara-5 znów przełożony

ИА Военинформ - wikimedia.commons.org; CC BY-SA 4.0 [https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/]

Start nowej rosyjskiej rakiety nośnej Angara-5 z kosmodromu Wostocznyj został po raz drugi w tym tygodniu przerwany – poinformowała dzisiaj agencja Reutera. Nie podano przyczyn tej decyzji.

Jak relacjonuje agencja, na kilka sekund przed planowanym startem na stanowisku kontrolnym ogłoszono, że „wydano polecenie anulowania startu”.

Po raz pierwszy lot rakiety Angara-5 odwołano we wtorek. Jako przyczynę podano usterkę w systemie zwiększania ciśnienia w jednym ze zbiorników. Start przesunięto o 24 godziny.

Miał to być czwarty lot testowy rakiety Angara-5; pierwszy odbył się niemal 10 lat temu. Poprzednie trzy przeprowadzono z wyrzutni w Plesiecku w północno-zachodniej Rosji.

Rakieta miała być odpalona z nowo wybudowanego stanowiska startowego na kosmodromie Wostocznyj. Jego budowa kosztowała miliardy dolarów. Dwukrotne przerwanie startu rakiety to kolejne niepowodzenie w tym projekcie, który był opóźniony w związku z problemami technicznymi i skandalami korupcyjnymi.

Kosmodrom Wostocznyj znajduje się na rosyjskim Dalekim Wschodzie, niedaleko granicy z Chinami, około 1 500 km od Władywostoku.

Prace nad Angarą, która jest pierwszą rosyjską kosmiczną rakietą nośną skonstruowaną po upadku ZSRR, rozpoczęto w 1995 r. Ma długość 42,7 metra i jest zdolna do wynoszenia na orbitę okołoziemską ładunków o masie przekraczającej 20 ton. Ma ona zastąpić rosyjską rakietę nośną Proton M, która jest w użyciu od połowy lat 60. ubiegłego wieku.

W opinii prezydenta Władimira Putina projekt Angara oraz budowa rosyjskiej stacji kosmicznej do 2027 r. to kluczowe elementy programu rozwoju przemysłu kosmicznego, które mają duże znaczenie dla bezpieczeństwa narodowego. 

Źródło

1 thought on “Start rosyjskiej rakiety Angara-5 znów przełożony

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com