Stoltenberg docenia rolę Polski. „Ukraina musi wygrać tę wojnę. Zwycięstwo Rosji byłoby tragedią”

screen TVP Info

– Musimy zapewnić, że Ukraina wygra tę wojnę jako suwerenny, niezależny naród. Gdyby zwyciężył Władimir Putin, byłaby to tragedia dla Ukraińców, ale także zagrożenia dla nas. Byłby to przekaz dla wszystkich autokratów, że gdy naruszają prawo międzynarodowe i używają siły, to mogą uzyskać to, co chcą. To uczyniłoby świat bardziej niebezpiecznym, a nas – bardziej wrażliwymi – powiedział w TVP Jens Stoltenberg, sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Jens Stoltenberg, w rozmowie z TVP, podkreślił, za prezydentem USA Joe Bidenem, że gwarancje NATO dla Polski są niezachwiane, a zobowiązanie wynikające z artykułu 5. jest jak najbardziej aktualne.

– To zdecydowane zobowiązanie wszystkich sojuszników, by bronić całego terytorium NATO. Atak na jednego z członków NATO, uznawany będzie za atak na wszystkich i NATO będzie tam całe. Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego – to czyni NATO największym i najsilniejszym sojuszem. Stojąc ramię w ramię wysyłamy przekaz, także do Moskwy, że atak na Polskę lub innego sojusznika, spowoduje reakcję całego Sojuszu. Kiedy stoimy ramię w ramię – zapobiegamy atakom i zachowujemy pokój

– podkreślił sekretarz generalny NATO.

Pytany o ustalenia dzisiejszego szczytu Bukaresztańskiej Dziewiątki powiedział, że „głównym wnioskiem jest to, by stać ramię w ramię z Ukrainą, tak długo jak będzie trzeba”.

– Musimy zapewnić, że Ukraina wygra tę wojnę jako suwerenny, niezależny naród. Gdyby zwyciężył Władimir Putin, byłaby to tragedia dla Ukraińców, ale także zagrożenia dla nas. Byłby to przekaz dla wszystkich autokratów, że gdy naruszają prawo międzynarodowe i używają siły, to mogą uzyskać to, co chcą. To uczyniłoby świat bardziej niebezpiecznym, a nas – bardziej wrażliwymi. Dlatego musimy zapewnić pomoc Ukrainie

– powiedział Stoltenberg.

Podkreślił, że sojusznicy NATO zapewnili „niespotykany poziom wsparcia dla Ukrainy”.

– Polska jest jednym z liderów, zapewniając wiele rodzajów wsparcia, dostarczając też pomoc gospodarczą i przyjmując wiele uchodźców. To jest to, co musimy robić. Sojusznicy teraz dostarczają nie tylko systemy obronne, ale również czołgi podstawowe w standardzie NATO i znów to Polska była krajem, który zainicjował tę decyzję

– wskazał Jens Stoltenberg.

Zapytany o możliwość dostarczenia przez NATO samolotów myśliwskich dla Ukrainy, sekretarz generalny wskazał, że dotychczas na Ukrainę trafiło bardzo dużo nowoczesnego uzbrojenia.

– Cały czas trwają konsultacje sojuszników ws. kolejnych dostaw. Niektórzy popierają dostarczanie Ukrainie samolotów myśliwskich, ale nie podjęto jeszcze decyzji. Ważne jest zapewnienie, aby całe dostarczone uzbrojenie należycie działało, musimy na co dzień dostarczać ogromne ilości paliwa, amunicji, aby wszystko było sprawne, co oznacza bitwę na logistykę – mówił. 

Dopytywany o kwestię myśliwców, stwierdził, że nie będzie spekulował i dodał, że „wsparcie NATO ewoluowało wraz z tym, jak ewoluowała wojna”.

– Ukraina imponuje całemu światu. Władimir Putin popełnił dwa poważne błędy strategiczne. Po pierwsze – całkowicie nie docenił odwagi i męstwa Ukraińców, a po drugie – nie docenił jedności NATO i wsparcia dla Ukrainy. Dzięki temu wsparciu Ukraińcy mogli wypchnąć Rosjan z północy, z Kijowa, ze wschodu – z Charkowa, i z południa – z Chersonia.

Zaznaczył, że NATO jest silniejsze i bardziej zjednoczone niż kiedykolwiek. Zapytany o kwestię dołączenia do NATO Finlandii i Szwecji odparł, że „jest pewien, że oba te kraje wkrótce zostaną członkami NATO”. – Ważne, byśmy te kraje wprowadzili jak najszybciej, niekoniecznie oba w tym samym czasie – zaznaczył.

Źródło

About Post Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com