Szojgu z wizytą w Teheranie. Po Korei Północnej, Rosja zacieśnia stosunki z Iranem

By Mil.ru, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=43583792

Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że z wizytą w Iranie przebywa delegacja resortowa, na czele której stoi minister Siergiej Szojgu. W komunikacie podkreślono, że „wizyta przyczyni się do wzmocnienia rosyjsko-irańskich więzi wojskowych i będzie ważnym etapem w rozwoju współpracy między oboma krajami”.

Delegacja pod przewodnictwem rosyjskiego ministra obrony Siergieja Szojgu przybyła do Teheranu na negocjacje z dowództwem wojskowym Islamskiej Republiki Iranu – czytamy w komunikacie, zamieszczonym na oficjalnej stronie rosyjskiego resortu obrony. Powitanie delegacji z Moskwy odbyło się wczoraj na dziedzińcu Sztabu Generalnego irańskiej armii. 

Naszym celem jest realizacja całego spektrum działań, pomimo sprzeciwu Stanów Zjednoczonych i ich zachodnich sojuszników. Naciski sankcyjne na Rosję i Iran okazują się daremne, podczas gdy interakcje rosyjsko-irańskie osiągają nowy poziom.

– powiedział Szojgu, cytowany przez agencję Interfax.

Dziś rosyjski minister odwiedził wystawę sił powietrznych i kosmicznych irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej w Teheranie, gdzie zaprezentowano mu produkty irańskiego kompleksu wojskowo-przemysłowego.

Podczas wystawy Siergiej Szojgu zapoznał się z bronią rakietową, bezzałogowymi statkami powietrznymi, a także sprzętem obrony powietrznej produkcji irańskiej.

– podają media.

Rosja sukcesywnie używa irańskich dronów do ataków na Ukrainie, głównie budynków cywilnych, jednak ukraińska obrona przeciwlotnicza skutecznie radzi sobie z większością z nich, zestrzeliwując wrogie drony. 

Irański aparat bezzałogowy Shahed-136 jest definiowany jako amunicja krążąca, jednak z uwagi na ubogie wyposażenie samolotu, jego możliwości dalece odbiegają od możliwości klasycznych aparatów pełniących rolę takiej amunicji. Shahed 136 nie ma możliwości patrolowania określonego obszaru, nie jest wyposażony w sensory umożliwiające wykrycie celu, jego identyfikacje i atak. Aparat podąża do celu, po z góry zaplanowanej trasie. Ma możliwość atakowania jedynie celów nieruchomych, o znanym położeniu.

Warto przypomnieć, że przed kilkoma dniami Rosja ogłosiła zacieśnienie sojuszu wojskowego z Koreą Północną. Nastąpiło to podczas kilkudniowej wizyty północnokoreańskiego dyktatora Kim Dzong Una w Rosji. 

Putin oznajmił w rozmowie z państwowymi rosyjskimi mediami, że Moskwa wesprze wysiłki Pjongjangu w budowie satelitów kosmicznych. Z kolei KRLD ma przekazać Rosji pociski artyleryjskie. 

Podczas wizyty Kima w Rosji doszło też do spotkania z Siergiejem Szojgu.

Rozmówcy wymienili konstruktywne opinie i praktyczne zagadnienia dotyczące dalszego umocnienia koordynacji strategicznej i taktycznej oraz współpracy sił zbrojnych obu krajów.

– podała północnokoreańska reżimowa agencja KCNA.

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com