Teneryfa płonie. Władze nie wykluczają podpalenia. I apelują, by chodzić w maseczkach
Służby od blisko tygodnia walczą z ogniem na Teneryfie, hiszpańskiej wyspie należącej do archipelagu Wysp Kanaryjskich. Wciąż dużym zagrożeniem dla mieszkańców i turystów jest znaczące pogorszenie się jakości powietrza, w którym znajduje się dym z palących się lasów. Policja nie wyklucza, że na wyspie miało miejsce celowe podpalenie.
Pożar wybuchł 15 sierpnia na terenie parku narodowego w pobliżu wulkanu Teide w północno-wschodniej części Teneryfy. Ogień strawił już prawie 13 tys. hektarów drzewostanów – oszacował rząd Wysp Kanaryjskich.
Teneryfa płonie. Policja: Celowe podłożenie ognia
Lokalna żandarmeria (Guardia Civil) potwierdziła, że w śledztwie dotyczącym ustalenia przyczyny pożaru, uwzględniane jest celowe podłożenie ognia – przekazał w niedzielę 20 sierpnia szef władz Wysp Kanaryjskich Fernando Clavijo. Nie ma informacji, by ktoś został zatrzymany – podała agencja Associated Press.
– Siła tego żywiołu jest ogromna. Tylko dzięki ogromnej pracy wykonanej przez osoby walczące z pożarem skala zniszczeń nie jest większa – mówił w sobotę 19 sierpnia Fernando Clavijo. Akcję gaśniczą komplikują trudne warunki atmosferyczne, między innymi silne podmuchy wiatru. Z danych unijnych wynika, że w tym roku Hiszpania straciła najwięcej lasów w Europie. Spłonęło 75 tys. hektarów, więcej niż w Grecji i we Włoszech – przypomina Associated Press.
Pożar na Teneryfie. Z ogniem walczy ponad 400 strażaków. Ewakuowano około 26 tys. ludzi
Z ogniem walczy ponad 400 strażaków, do akcji skierowano 23 samoloty i helikoptery gaśnicze. Służby poinformowały, że jakość powietrza w 19 miejscowościach jest niska – zarówno w północnej, jak i południowej części wyspy, w tym w popularnym kurorcie Puerto de la Cruz. W związku z tym rząd apeluje do mieszkańców, aby pozostali w domach, a w razie konieczności wyjścia – zakładali maski. Według obrony cywilnej od początku pożaru zostało ewakuowanych około 26 tys. ludzi.
Źródło: gazeta.pl