To już pewne – rosyjska broń jądrowa będzie na Białorusi. Moskwa i Mińsk podpisały umowę

By Vitaly V. Kuzmin - http://vitalykuzmin.net/?q=node/446, CC BY-SA 4.0 via Wikimedia

Rosyjska broń jądrowa zostanie rozmieszczona na terytorium Białorusi. W czwartek w tej sprawie umowę podpisali ministrowie obrony narodowej państw. Choć będzie ona przechowywana w białoruskim schronie, to kontrola nad nią pozostanie w rękach Moskwy.

W ramach porozumienia na Białoruś ma zostać dostarczony taktyczno-operacyjny zestaw rakietowy Iskander-M i przeciwlotnicze systemy rakietowe S-400. Co więcej Rosja miała również zmodernizować białoruskie taktyczne Su-25, by mogły przenosić broń jądrową.

Białoruski minister obrony Wiktar Chrenin stwierdzi, że ten krok to „odpowiedź na agresywną politykę nieprzyjaznych państw„. Jego rosyjski odpowiednik Sergiej Szojgu podkreślił z kolei, że Rosja nie przekaże Białorusi broni, a jedynie ją tam ulokuje. Pełna kontrola nad nią wciąż będzie w należeć do Moskwy. 

Zgodnie z wcześniejszymi wypowiedziami Władimira Putina, magazyny do przechowywania jądrowej broni na Białorusi mają powstać do 1 czerwca.

Niedługo jednak po ogłoszeniu tej decyzji amerykańscy analitycy z Instytutu Studiów nad Wojną (ISW) ocenili, że działania były planowane jeszcze przed inwazją Rosji na Ukrainę. W swoim raporcie stwierdzili, że na wyposażeniu Moskwy jest broń, która może dosięgnąć celów pozostających w zasięgu tej rozmieszczonej na Białorusi. Według nich najbardziej prawdopodobnym celem tego ruchu było jeszcze większe uzależnienie Mińska od Kremla.

Źródło

1 thought on “To już pewne – rosyjska broń jądrowa będzie na Białorusi. Moskwa i Mińsk podpisały umowę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com