„To kwestia bezpieczeństwa i wiarygodności Unii”. Premier Estonii o zakazie wizowym dla Rosjan

https://twitter.com/Biz_Ukraine_Mag

„Aby chronić bezpieczeństwo narodowe i spójność sankcji UE, Wspólnota musi nałożyć na obywateli Rosji zakaz podróży turystycznych do czasu zakończenia przez Moskwę inwazji na Ukrainę” – powiedziała w rozmowie z portalem Euractiv premier Estonii Kaja Kallas.

„Opowiadam się za wprowadzeniem zakazu podróżowania dla obywateli Rosji do UE do czasu zakończenia rosyjskiej agresji”” – zadeklarowała szefowa rządu. „Przede wszystkim jest to kwestia wiarygodności i moralnej jednoznaczności UE w czasach, gdy masowe zbrodnie wojenne, prawdopodobnie ludobójstwo, ma miejsce w sąsiedztwie UE” – dodała Kallas.

Oceniła też, że działania podejmowane przez same państwa członkowskie nigdy nie będą tak skuteczne, jak zakaz w całej UE. Ostrzegła jednocześnie, że „jeśli nie osiągniemy konsensusu, poszczególne państwa członkowskie będą musiały podjąć działania samodzielnie”.

Estonia należy do krajów, które zawiesiły wydawanie wiz turystycznych obywatelom Rosji. Mimo to, Tallin nie może zakazać wjazdu na swojej terytorium Rosjanom, którym wizę Schengen wydały inne kraje Unii.

Przeciwko całkowitemu zakazowi wydawania wiz turystycznych dla obywateli Rosji opowiedziała się Grecja, Cypr, Niemcy, a także szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. Wprowadzenie takiego środka popiera – oprócz trzech krajów bałtyckich – Finlandia, Dania, Norwegia, Polska i Czechy.

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com