Ukraina alarmuje! Zaporoska Elektrownia Atomowa odcięta od prądu. Paliwa dla agregatów starczy na zaledwie 10 godzin

Ralf1969, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons

Państwowy koncern Enerhoatom poinformował, że w w wyniku zmasowanego ataku rakietowego Rosji na Ukrainę od prądu całkowicie została odcięta Zaporoska Elektrownia Atomowa. – Zapasów paliwa dla agregatów, które podtrzymują jej pracę, wystarczy na 10 godzin – wyjaśnił.

– „W razie braku możliwości wznowienia zewnętrznego zasilania elektrowni po tym czasie (po 10 godzinach) może dojść do awarii z następstwami radiacyjnymi dla całego świata”

– ostrzegł koncern w Telegramie.

W komunikacie wyjaśniono, że w następstwie uderzenia rosyjskich rakiet o godzinie 3.53 (2.53 czasu polskiego) doszło do odłączenia ostatniej linii energetycznej, która łączyła Zaporoską Elektrownię Atomową z ukraińskim systemem energetycznym.

Enerhoatom przypomniał, że elektrownia jest kontrolowana przez stacjonujące na jej terenie rosyjskie wojska. Ogranicza to możliwości utrzymania ciągłości działania tej siłowni przez ukraiński personel – wskazano.

– „W tej chwili niezbędne są działania całej wspólnoty międzynarodowej na rzecz wycofania raszystowskich (rosyjskich) ugrupowań terrorystycznych z terenu Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, przekazania jej pod pełną kontrolę kompetentnego i legalnego operatora – ukraińskiego Enerhoatomu i przywrócenia warunków bezpieczeństwa jądrowego, radiacyjnego i fizycznego tego obiektu jądrowego” 

– oświadczył ukraiński koncern.

Minister energetyki Ukrainy Herman Hałuszczenko poinformował, że zmasowany atak rakietowy, który Rosja przeprowadziła w czwartek w nocy i nad ranem, doprowadził do uszkodzenia obiektów infrastruktury energetycznej w siedmiu obwodach kraju. W wielu miejscach zastosowano prewencyjne odłączenia prądu.

Źródło

About Post Author

1 thought on “Ukraina alarmuje! Zaporoska Elektrownia Atomowa odcięta od prądu. Paliwa dla agregatów starczy na zaledwie 10 godzin

  1. Cos sami zrobia i pozniej krzycza „Uwaga, niebespieka pospolita”. Wczesniej w informacjach BenderowReihu wychodzilo tak, ze rosijanie samie w siebe na tej elektrownie strzelaja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com