Unia Europejska większa o 6 krajów? Angela Merkel mówi o „geostrategicznym interesie”

Odd Andersen / AP / AP

Podczas wizyty w Serbii kanclerz Niemiec Angela Merkel poruszyła temat przyjmowania kolejnych krajów do Unii Europejskiej. Jej zdaniem członkowie wspólnoty powinni mieć na uwadze, że akcesja krajów Bałkanów Zachodnich leży w interesie UE.

Angela Merkel już wkrótce pożegna się ze stanowiskiem kanclerz Niemiec i przejdzie na polityczną emeryturę. Na kilka tygodni przed wyborami w Niemczech (zostały one zaplanowane na 26 września) odwiedza kolejne europejskie kraje. Polityczka była m.in. w Polsce, gdzie spotkała się z premierem Mateuszem Morawieckim – Andrzej Duda odmówił spotkania z Kanclerz Niemiec. W poniedziałek 13 września przebywała w Serbii. Podczas wspólnej konferencji z prezydentem tego kraju Aleksandarem Vucziciem powiedziała, że „w geostrategicznym interesie” Unii Europejskiej jest to, żeby kraje bałkańskie zostały przyjęte do wspólnoty.

– Wciąż daleka droga do tego, aby Serbia i cały region mogły w końcu stać się członkami Unii Europejskiej, co jest naszym wspólnym celem. […] Mam nadzieję, że wkrótce odzyskamy nieco rozpędu w całym tym procesie – powiedziała Angela Merkel, której słowa cytuje portal Deutsche Welle.

Unia Europejska będzie większa? Serbia musi uznać niepodległość Kosowa

Kanclerz Niemiec już wcześniej wyrażała optymizm w sprawie przystąpienia do Unii Europejskiej sześciu państw Bałkanów Zachodnich – Albanii, Serbii, Kosowa, Czarnogóry, Bośni i Hercegowiny oraz Macedonii Północnej. W marcu 2021 roku Rada Europejska zgodziła się na otwarcie negocjacji akcesyjnych z Macedonią Północną, warunkowo otwarto także negocjacje z Albanią. W czerwcu władze Serbii i Kosowa wznowiły negocjacje, które mają doprowadzić do końca konfliktu między tymi państwami. Serbia nie uznaje dziś niepodległości Kosowa, a jest to wstępny warunek członkostwa w UE. Aby wejść do Unii Europejskiej, Serbia musi przeprowadzić także szereg reform związanych z praworządnością, walką z nepotyzmem i korupcją. 

We wtorek Merkel uda się do Albanii, gdzie spotka się z m.in. z premierem Albanii Edim Ramą. Słowenia, sprawująca rotacyjną prezydencję w UE, przygotowuje na październik szczyt państw regionu, aby wznowić proces rozszerzenia wspólnoty europejskiej – podaje euractiv.com

Obecnie Unia Europejska liczy 27 państw, w tym Chorwacja przyjęta w 2013 roku. 31 stycznia 2020 roku z Unią rozstała się Wielka Brytania. 

Źródło: https://wiadomosci.gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com