Wybory do Parlamentu Europejskiego. KO i PiS z lekkim wzrostem, spadło poparcie m.in. dla Trzeciej Drogi

Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

Koalicja Obywatelska oraz Prawo i Sprawiedliwość idą niemal łeb w łeb, jeśli chodzi o poparcie przed wyborami do Parlamentu Europejskiego – wynika z sondażu IBRiS dla „Wydarzeń” Polsatu. Z badania wynika, że w ostatnim czasie wyborców straciły Trzecia Droga, Konfederacja i Lewica.

30,8 proc. – taki odsetek uczestników najnowszego sondażu IBRiS dla „Wydarzeń” Polsatu deklaruje oddanie głosu na Koalicję Obywatelską. To wzrost o 2,5 pkt. proc. w porównaniu do badania z pierwszej połowy maja. Na Prawo i Sprawiedliwość chce zagłosować 30 proc. badanych (wzrost o 0,7 pkt. proc.). Na podium znalazła się też Trzecia Droga (koalicja Polski 2050 i PSL) z wynikiem 10,1 proc. (spadek o 2 pkt. proc.).

Sondaż przed wyborami do PE. KO na lekkim prowadzeniu

Szansę na wprowadzenie swoich przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego mają również Konfederacja z poparciem na poziomie 8,8 proc. (spadek o 1,1 pkt. proc.) i Lewica – 8,1 proc. (spadek o 1,6 pkt. proc.). 2,1 proc. chciałoby oddać głos na Bezpartyjnych Samorządowców. 10,1 proc. to wyborcy niezdecydowani. Sondaż był przeprowadzany metodą CATI (badanie telefoniczne wspomagane komputerowo) w dniach 18-19 maja (sobota i niedziela).

Wybory do europarlamentu odbędą się 9 czerwca. Polacy wybiorą wówczas 53 europosłów. Dotychczasowe prognozy wskazują, że KO i PiS wprowadzą do Parlamentu Europejskiego najprawdopodobniej po ok. 20 przedstawicieli, a pozostałe trzy komitety – Trzecia Droga, Konfederacja i Lewica – po kilku europosłów.

Wybory do Parlamentu Europejskiego

W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019 r. Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 45,38 proc. poparcia i wprowadziło do PE 27 swoich przedstawicieli. Na Koalicję Europejską (tworzyły ją wówczas PO, SLD, PSL, Nowoczesną i Zielonych) zagłosowało wtedy 38,47 proc. Polaków, co przełożyło się na 22 mandaty. Trójkę europosłów wprowadziła do PE także Wiosna Roberta Biedronia (6,06 proc.). 

W ubiegłorocznych październikowych wyborach parlamentarnych na Prawo i Sprawiedliwość zagłosowało 35,38 proc. Polaków, na KO – 30,7 proc., na Trzecią Drogę – 14,4 proc., na Lewicę – 8,61 proc., a na  Konfederację – 7,16 proc. Prawo i Sprawiedliwość wprowadziło do Sejmu 194 parlamentarzystów, KO – 157, Trzecia Droga – 65, Lewica – 26, a Konfederacja – 18.

Źródło: gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com