Wybory prezydenckie w Rosji. Jest decyzja Putina. „Potrzebujemy cię”

Fot. kremlin.ru

Władimir Putin wystartuje w wyborach prezydenckich w 2024 roku – poinformowała w piątek rosyjska państwowa agencja prasowa TASS. Przywódca ogłosił swoją decyzję na Kremlu, przemawiając do uczestników uroczystości z okazji Dnia Bohaterów Ojczyzny. „W rzeczywistości Putin już prowadzi kampanię” – zauważa rosyjski oddział BBC.

Władimir Putin ogłosił swoją decyzję ws. wyborów prezydenckich w Rosji podczas wystąpienia na uroczystości Dnia Bohaterów Ojczyzny. – Będę kandydował na prezydenta Federacji Rosyjskiej – ogłosił przywódca. „O udział w wyborach poprosił go Artem Żoga, przewodniczący parlamentu Donieckiej Republiki Ludowej i ojciec zabitego bohatera SVO [tak Rosja określa wojnę w Ukrainie – red.]” – opisuje TASS.

Wybory prezydenckie 2024 w Rosji. Władimir Putin ogłosił decyzję

– Zrobiłeś tak wiele dla naszego Donbasu. (…) W imieniu całego naszego narodu, naszego Donbasu, anektowanych ziem, chciałem prosić o wzięcie udziału w tych wyborach. Dzięki twojej decyzji mamy wolność i prawo wyboru. A my chcemy wziąć udział w wyborach prezydenckich w Federacji Rosyjskiej. Ty jesteś naszym prezydentem – mówił Żoga. –  Jesteś naszym prezydentem, my jesteśmy twoim zespołem. Potrzebujemy cię, Rosja cię potrzebuje – dodał.

Władimir Putin przyznał, że w „różnych momentach miał różnorodne myśli na temat dalszej prezydentury”. – Ale teraz – masz rację. Teraz jest taki czas, kiedy trzeba podjąć decyzję – mówił zwrócony do parlamentarzysty, po czym „zgodził się” kandydować. – Bardzo się cieszymy, że prezydent usłyszał naszą prośbę o nominację, popiera go cała Rosja – mówił później Żoga w rozmowie z RIA Novosti.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że Putin „odpowiadał jedynie na apele społeczeństwa”. – Mogę powiedzieć, że Putin nie ma w tej chwili konkurentów i nie może mieć w Federacji Rosyjskiej – mówił jeszcze w październiku Pieskow. Stwierdził, także że „nie ma wątpliwości, że [Putin – red.] wygra wybory”.

Kampania prezydencka Władimira Putina. Stawia na „ochronę wartości rodzinnych”

W ocenie BBC, Putin już rozpoczął kampanię wyborczą. „Według doniesień medialnych Kreml stawia na ochronę wartości rodzinnych” – opisuje portal. Ura.news zaznacza natomiast, że Putin ogłosi główne kierunki swojego programu wyborczego w czwartek 14 grudnia. Według mediów zaplanowano już między innymi konkurs „Mamy tę rodzinę”, w ramach którego rozlosowane zostaną mieszkania i rodzinne wycieczki. Meduza zauważa, że formalnie nie ma on związku z wyborami, ale jego etapy zbiegną się z kampanią prezydencką. 

W ramach „ochrony wartości rodzinnych” rosyjskie władze uznały ruch LGBT za ekstremistyczny i zakazały jego działalności w Rosji. Portal Verstka napisał, że zrobiono to w ramach kampanii wyborczej Putina. „Wyborcy się spodoba” – powiedziało źródło Verstki. Jednym z zadań kampanii prezydenckiej jest „ukrycie rozłamu w społeczeństwie w związku z wojną” – mówił z kolei politolog Michaił Winogradow w rozmowie z BBC. Strateg polityczny Piotr Bystrow zaznaczył natomiast, że jego zdaniem Putin podczas swojej kampanii rozwieje „wizerunek, że rzekomo siedzi w bunkrze”. 

Rada Federacji, izba wyższa rosyjskiego parlamentu zdecydowała, że wybory prezydenckie w Rosji zostaną przeprowadzone 17 marca 2024 roku. Decyzja Putina oznacza, że polityk będzie ubiegał się o piątą kadencję na stanowisku prezydenta Rosji. Był prezydentem w latach 2000-2008, następnie od 2012 roku. Obecne uprawnienia Putina jako głowy państwa wygasają 7 maja 2024 roku.

Źródło: gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com