Zaskakująca decyzja szefa NATO ws. wojny w Ukrainie. Stoltenberg nie ma złudzeń: Nadszedł czas

Fot. REUTERS/Thomas Peter

Jens Stoltenberg szef NATO zaapelował do członków Sojuszu, aby pozwolili Ukrainie, atakować cele wojskowe Rosji bronią, którą od nich otrzymała. – Zwłaszcza teraz, gdy wiele walk toczy się w Charkowie, blisko granicy, odmawianie Ukrainie możliwości użycia tej broni przeciwko legalnym celom wojskowym na terytorium Rosji bardzo utrudnia im obronę – powiedział Stoltenberg.

W wywiadzie dla „The Economist” szef NATO wypowiedział się na temat wojny w Ukrainie. Stwierdził, że Ukraina cały czas jest atakowana przez Rosję i ma prawo do samoobrony.

Wojna w Ukrainie. Szef NATO zaapelował do członków Sojuszu.

– Nadszedł czas, aby sojusznicy rozważyli, czy powinni znieść niektóre ograniczenia, które nałożyli na użycie broni, którą przekazali Ukrainie – stwierdził Jens Stoltenberg w wywiadzie. – Zwłaszcza teraz, gdy wiele walk toczy się w Charkowie, blisko granicy, odmawianie Ukrainie możliwości użycia tej broni przeciwko legalnym celom wojskowym na terytorium Rosji bardzo utrudnia jej obronę – dodał.

Stoltenberg podkreślił, że zdaje sobie sprawę z możliwej eskalacji, jednak celem tej decyzji byłoby „zapobieżenie przekształceniu się tej wojny w pełnoprawną wojnę między Rosją a NATO w Europie”. Szef NATO podkreślił również, że na pewno nie dojdzie do „wysyłania wojsk lądowych NATO na Ukrainę”.

Wojna w Ukrainie. USA zmieni stanowisko ws. obrony Ukrainy?

Przypomnijmy, do tej pory m.in. Stany Zjednoczone sprzeciwiają się temu, by ich uzbrojenie z Ukrainy było wykorzystywane do ataku w cele militarne w Rosji. Jednak na początku maja Wielka Brytania dała zielone światło do atakowania Rosji z ukraińskiego terytorium pozyskanym od Brytyjczyków uzbrojeniem.

Natomiast czołowi amerykańscy ustawodawcy – członek Izby Reprezentantów Mike Johnson i kongresmen Michael McCaul, przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów skrytykowali obecną politykę Stanów Zjednoczonych wobec wojny w Ukrainie. Uznali, że „mikro zarządzanie wyposażeniem wojennym Ukrainy utrudnia jej zdolność do skutecznej obrony” – podał Kyiv Independent.

Zdaniem McCaula „w Kongresie istnieje poparcie dla zakończenia tej polityki, ale to przede wszystkim doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan i prezydent Joe Biden, nadal sprzeciwiają się jakimkolwiek zmianom”. Sekretarz stanu USA Antony Blinken po ostatniej wizycie w Kijowie, na początku maja, również miał dążyć do zniesienia zakazu wprowadzonego przez Waszyngton.

Zdroj: gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com