„Zaszczyt dla Tunezji”. Pierwsza kobieta na stanowisku premiera w świecie arabskim

Slim Abid / AP / AP

Prezydent Kais Saied zlecił misję sformowania rządu Najli Bouden, po tym jak dwa miesiące temu przejął w kraju niemal pełnię władzy. Bouden to pierwsza premierka w historii Tunezji i całego świata arabskiego.

– Po raz pierwszy w historii Tunezji, kobieta pokieruje rządem – powiedział cytowany przez CNN prezydent Kais Saied. Jak stwierdził, mianowanie Najli Bouden na premierkę jest „zaszczytem dla Tunezji i tunezyjskich kobiet”. Jak podkreśla amerykańska stacji CNN, będzie ona również pierwszą kobietą-premierem w świecie arabskim.

Nowa premier Tunezji pochodzi z Kairuanu, miasta położonego na południe od Tunisu. 63-letnia Bouden jest profesorem geologii i wykładowcą stołecznej narodowej szkoły inżynierskiej. Od 10 lat pracuje też w ministerstwie szkolnictwa wyższego.

Kryzys w Tunezji

Najli Bouden obejmuje urząd w momencie kryzysu politycznego i gospodarczego. Dwa miesiące temu  prezydent przejął niemal pełnię władzy w kraju, co przeciwnicy nazywają „zamachem stanu”. Saied zamroził m.in. prace parlamentu i zdymisjonował ministrów poprzedniego rządu. W zeszłym tygodniu zapowiedział, że zamierza jedynie częściowo przestrzegać konstytucji obowiązującej od 2014 roku. 

Społeczeństwo Tunezji jest podzielone. Część popiera działania prezydenta, uważając, że tylko tak można walczyć z niewydolnością państwa. Przeciwnicy mówią o powrocie do autorytaryzmu. „Zamach stanu” wywołał też niepokój opinii międzynarodowej, która apeluje o przywrócenie demokratycznych standardów i zdobyczy „Arabskiej Wiosny”. 

Cień arabskiej wiosny

„Arabska Wiosna” przetoczyła się przez Bliski Wschód i północną część Afryki w 2011 r. Nie ominęła również Tunezji. Mieszkańcy kraju obalili despotyczne rządy generała Zajna al-Abidina ibn Aliego. Wprowadzono system demokratyczny, który jednak nie spełnił oczekiwań większości Tunezyjczyków. Sytuacja polityczna była niestabilna, a kraj toczył rak korupcji i bezrobocia. Rosły też różnice między turystycznym wybrzeżem, a resztą kraju. Sytuację jeszcze bardziej zaogniła pandemia koronawirusa, która uderzył w turystykę i zabrała wielu Tunezyjczykom jedyne źródło dochodu. 

Źródło: https://wiadomosci.gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com