Zełenski wystąpił online na szczycie Inicjatywy Trójmorza. „Ukraina powinna być uczestnikiem spotkania”

twitter.com/@ZelenskyyUa

– Rozmawiałem z prezydentem Polski Andrzejem Dudą, podziękowałem mu za pomoc wojskową i wsparcie dla przyznania Ukrainie statusu państwa kandydata do UE – przekazał w poniedziałek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na Twitterze. Dodał, że prezydenci rozmawiali także o szczycie Inicjatywy Trójmorza w Rydze. Głowa ukraińskiego państwa przyznała również, iż Ukraina powinna być uczestnikiem spotkania.

„Podziękowałem (prezydentowi Dudzie – red.) za niezachwianą, ważną pomoc wojskową, jak również za wspieranie przyznania Ukrainie statusu państwa kandydującego do Unii Europejskiej. Skoordynowaliśmy stanowiska przed szczytem Inicjatywy Trójmorza”

– napisał na Twitterze Zełenski po rozmowie z polskim prezydentem.

W poniedziałek w Rydze odbywa się szczyt Inicjatywy Trójmorza – forum zrzeszającego 12 państw: Austrię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację, Słowenię i Węgry. Ideą Inicjatywy jest pobudzanie rozwoju gospodarczego państw Europy Środkowo-Wschodniej oraz stworzenie stabilnego i spójnego partnerstwa państw z obszaru pomiędzy Morzem Bałtyckim, Adriatykiem i Morzem Czarnym.

Polskę reprezentuje prezydent Duda. Według jego zapowiedzi głównym tematem spotkania będą perspektywa zatrzymania rosyjskiej agresji na Ukrainę oraz wkład państw Trójmorza w zapobieżenie kryzysowi żywnościowemu.

„Ukraina powinna być uczestnikiem Inicjatywy Trójmorza”

Z uczestnikami spotkania w Rydze połączył się online prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

„Powinniśmy być uczestnikiem Inicjatywy Trójmorza. Nie powinno być tak, że nasze państwo pozostało poza granicami tej inicjatywy. Znajdźmy format, w którym moglibyśmy do niej dołączyć”

 – apelował Zełenski.

„Tylko z Ukrainą wszystkie nasze kraje mogą realizować cały swój potencjał”

– przekonywał.

Zachęcił uczestników spotkania do włączenia Ukrainy w projekty infrastrukturalne prowadzone przez ten format. Mówił o potencjale współpracy m.in. w dziedzinie transportu, cyberbezpieczeństwa i w ramach odbudowy Ukrainy po wojnie.

Źródło

About Post Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com