Zełenski zareagował na protesty w Gruzji. Premier Garibaszwili: Najpierw zadbajcie o swój kraj

Fot. Zurab Tsertsvadze / AP Photo

Premier Gruzji Irakli Garibaszwili zarzucił Wołodymyrowi Zełenskiemu, że niepotrzebnie wtrąca się w sytuację polityczną Gruzji. Prezydent Ukrainy odniósł się do protestów w Tibilisi związanych z ustawą o „zagranicznych agentach”.

Wołodymyr Zełenski 8 marca zwrócił się w mediach społecznościowych do protestujących w Gruzji. Prezydent podziękował za obecność ukraińskich flag i życzył Gruzinom sukcesu demokratycznego. Irakli Garibaszwili odniósł się do słów ukraińskiego przywódcy podczas wywiadu w państwowej telewizji.

Protesty w Gruzji. Wołodymyr Zełenski zwrócił się do protestujących w Tibilisi

Wołodymyr Zełenski przede wszystkim podziękował uczestnikom protestów. – Chcę wyrazić wdzięczność za nasz hymn narodowy, który został odegrany w Tbilisi. To jest szacunek dla Ukrainy i chcę wyrazić mój szczery szacunek dla Gruzji. Nie ma Ukrainy, która nie życzyłaby sukcesów naszej zaprzyjaźnionej Gruzji. Demokratycznego sukcesu. Sukcesu europejskiego – powiedział Zełenski. – Chcemy być w Unii Europejskiej i tam będziemy. Chcemy, aby Gruzja była w Unii Europejskiej i jestem pewny, że tam będzie – dodał ukraiński prezydent.

Premier Irakli Garibaszwili odniósł się do słów Zełenskiego podczas wywiadu w gruzińskiej telewizji IMEDI. – Kiedy osoba, która jest na wojnie, reaguje na niszczycielską akcję kilku tysięcy ludzi tutaj, w Gruzji, jest to bezpośredni dowód, że ta osoba jest zaangażowana, zmotywowana, aby coś się stało i tutaj, aby coś zmienić – powiedział Garibaszwili w niedzielę 12 marca. – Chcę wszystkim życzyć szybkiego zakończenia tej wojny i pokoju – dodał, cytowany przez dziennik „Arab News”. Jednocześnie wezwał też władze Ukrainy, by „najpierw zajęły się sobą i swoim państwem”.

Rzecznik ukraińskiego MSZ Oleg Nikolenko zarzucił premierowi Gruzji, że powiela rosyjską propagandę, sugerując, że Ukraina chce wciągnąć Gruzję w swój konflikt z Rosją. „Kategorycznie odrzucamy takie twierdzenia, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Gruzińskie władze szukają wroga w niewłaściwym miejscu. Ukraina była i pozostanie przyjacielem narodu gruzińskiego, któremu nie chcemy przeszkadzać w budowaniu europejskiej przyszłości” – napisał ukraiński rzecznik w mediach społecznościowych.

Gruzja. Mieszkańcy protestowali przeciwko ustawie o „zagranicznych agentach”

Protesty przeciwko ustawie o „zagranicznych agentach” rozpoczęły się w Gruzji 7 marca. Parlament przyjął do rozpatrzenia projekt ustawy, która piętnuje organizacje, które korzystają z zagranicznego wsparcia. Na ulicach Tibilisi doszło do poważnych starć z demonstrantami. Policja używała gazu łzawiącego, pałek czy armatek wodnych. Do aresztu trafiło około 200 osób. 10 marca parlament ostatecznie odrzucił ustawę.

– To jest nie tyle zapowiedź zbliżenia się do Rosji, współpracy z Putinem, ile wykorzystywanie mechanizmów z Rosji – powiedziała w rozmowie z Gazeta.pl Agnieszka Filipiak, zastępczyni redaktorki naczelnej „Forbes Women”.

Źródło: gazeta.pl

About Post Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com