Komisja Senacka poparła rezolucję uznającą Rosję za państwowego sponsora terroryzmu

Amerykanista o projekcie rezolucji uznającej Rosję za sponsora terroryzmuFoto: ROBERT GHEMENT/PAP/EPA

Stany Zjednoczone zamierzają uznać Rosję za państwowego sponsora terroryzmu.

„Pracujemy również nad tym, aby wszyscy, podkreślam, wszyscy rosyjscy urzędnicy rządowi, którzy wspierają tę haniebną wojnę, otrzymali adekwatną karę od demokratycznego świata. Rosja musi zostać uznana za sponsora terroryzmu, a rosyjskie siły zbrojne za organizację terrorystyczną” – powiedział Zełenski.

Członkowie Komisji Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów, republikański kongresman Joe Wilson i demokratyczny kongresman Ted Lew, złożyli ponadpartyjną rezolucję w izbie niższej Kongresu, proponując uznanie Federacji Rosyjskiej za państwowego sponsora terroryzmu.

W czwartek 23 czerwca Senacka Komisja Stosunków Międzynarodowych poparła rezolucję wzywającą sekretarza stanu USA Anthony’ego Blinkena do uznania Rosji za sponsora terroryzmu. Senatorowie głosowali również za rezolucją potępiającą użycie głodu jako broni wojennej i uznającą wpływ konfliktu na światowe bezpieczeństwo żywnościowe.

„Przyznając Rosji status państwowego sponsora terroryzmu, Stany Zjednoczone będą mogły zakazać eksportu towarów podwójnego zastosowania [do Rosji] i podjąć środki ekonomiczne przeciwko innym krajom prowadzącym interesy z Rosją. Co więcej, Stany Zjednoczone będą mogły rozszerzyć bolesne środki przeciwko Rosji poprzez zamrożenie jej aktywów w Stanach Zjednoczonych, takich jak nieruchomości… Byłby to rozsądny sposób udzielenia dalszej pomocy Ukrainie” – napisano w komunikacie prasowym.

Rezolucja ta powinna otrzymać silne poparcie podczas głosowania w Senacie, co mogłoby wpłynąć na decyzję Sekretarza Stanu.

„Następny krok należy do sekretarza stanu USA. Musi się przyznać. Ale tu, w Senacie, oczekujemy znaczącego poparcia dla tej rezolucji. Dlatego myślę, że będzie to miało wpływ na sekretarza stanu” – powiedział republikański senator James Rich.

Jak wyjaśniono na stronie Departamentu Stanu, „państwowi sponsorzy terroryzmu” to ci, którzy wielokrotnie wspierali akty międzynarodowego terroryzmu. Jak zauważono, umieszczenie na liście pociąga za sobą surowe sankcje gospodarcze i polityczne ze Stanów Zjednoczonych:

 1. zakaz dostarczania broni (eksport i sprzedaż);
 2. kontrola eksportu towarów podwójnego zastosowania;
 3. zakazy pomocy gospodarczej;
 4. nałożenie różnych ograniczeń finansowych i innych.

Na przykład oficjalne uznanie kraju za „sponsora terroryzmu” pozwala Administracji Prezydenta na odebranie przedstawicielom kraju immunitetu dyplomatycznego.

Poza kosztami reputacyjnymi i w oczach społeczności światowej Rosja szybko zdobywa tę samą wątpliwą „reputację”, co ISIS, decyzja ta może mieć bardzo konkretne konsekwencje, przede wszystkim ekonomiczne. Teraz lista krajów sponsorujących terroryzm obejmuje Koreę Północną, Syrię, Kubę i Iran.

Rada Najwyższa Ukrainy uznała Rosję za państwo terrorystyczne i zakazała używania jej symboli wojskowych 1 kwietnia.

„Jeśli Stany Zjednoczone uznają Rosję za sponsora terroryzmu, będzie to miało wiele konsekwencji. Wyraźnym przykładem jest Iran. Nie ma wątpliwości, że Rosja pod wodzą Władimira Putina jest sponsorem terroryzmu. Czyn, którego popełnił, zlecając ofensywę na Ukrainę, był aktem terrorystycznym. Jest zbrodniarzem wojennym i jest odpowiedzialny za każdą zbrodnię popełnioną w jego imieniu, każdy akt zniszczenia, każdy akt morderstwa, wszystko, co zostało popełnione na Ukrainie, pod jego odpowiedzialnością. Jest zbrodniarzem wojennym. I musimy dać światu mocny sygnał – jak myślimy o okropnych rzeczach, które robi” – powiedział republikański senator James Rich.

Wśród argumentów przemawiających za uznaniem Rosji za sponsora terroryzmu senatorowie wymieniają:

 1. pod kierownictwem Putina rząd rosyjski zachęca do aktów międzynarodowego terroryzmu przeciwko oponentom politycznym i państwom narodowym;
 2. Federacja Rosyjska prowadziła kampanię terroru podczas drugiej wojny czeczeńskiej;
 3. strzelała do cywilów w Gruzji;
 4. od 2014 r. wspiera członków nielegalnych formacji zbrojnych, którzy dopuszczają się aktów przemocy wobec ludności cywilnej w Donbasie;
 5. przeprowadziła strajki przeciwko ludności cywilnej Syrii;
 6. udziela materialnego wsparcia Syrii, która jest uważana za państwowego sponsora terroryzmu;
 7. szerzy terror na całym świecie za pośrednictwem prywatnych sieci wojskowych najemników, takich jak Grupa Wagnera itp.

I oczywiście nie wolno nam zapominać o okropnościach rosyjskiej inwazji na Ukrainę na pełną skalę w tym roku i okupacji pokojowych terytoriów.

Do tej pory tylko jeden kraj na świecie, poza Ukrainą, uznał Rosję za państwowego sponsora terroryzmu. To jest Litwa. Jednak prawdziwe oblicze Federacji Rosyjskiej zostaje ujawnione ludziom. Nadchodzi konsolidacja społeczności światowej. Teraz dla świata jest jasne, że Rosja jest jedną z najbardziej destrukcyjnych sił na świecie i sieje akty globalnego terroryzmu.

Ta decyzja będzie oznaczać wzmocnienie reżimu sankcji wobec Rosji. Wprowadzi to zakaz sprzedaży produktów, które mogą mieć dwojaki cel i być wykorzystywane do celów wojskowych. Dotyczy to również embarg nałożonych na każdy kraj, który może być w sojuszu z krajem sponsorującym terroryzm. Daje również podstawy prawne do zajęcia majątku oligarchów. Uznanie Rosji za sponsora terroryzmu zablokowałoby również zdolność tego kraju do prowadzenia jakiegokolwiek handlu w dowolnym miejscu na świecie.

Przewidziane są również dodatkowe sankcje, karające osoby i kraje współpracujące z „Państwowymi Sponsorami Terroryzmu”.

Ta decyzja może zaszkodzić rosyjskim satelitom, które stara się wykorzystać do obejścia sankcji i uzyskania niezbędnej technologii. Za współpracę z państwowym sponsorem terroryzmu mogą zostać nałożone sankcje na jednostki i całe kraje.

Teraz OUBZ, podobnie jak kraje lobbujące interesy Rosji na całym świecie, powinny pomyśleć o wiarygodności swojego partnera i konsekwencjach dla własnego autorytetu!

Karyna Koshel

About Post Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com