Otrucie żony szefa ukraińskiego wywiadu. Matkowski: „Rosjanie nie cofną się przed niczym”

Twitter - Twittter

Marianna Budanow, żona szefa ukraińskiego wywiadu (HUR) Kyryło Budanowa, została otruta metalami ciężkimi – informują służby. Szkodliwe substancje znajdowały się prawdopodobnie w posiłku kobiety. Zdaniem dr Jana Matkowskiego, pracownika naukowego Narodowego Uniwersytetu Politechnika Lwowska, za akcją stoi rosyjski okupant. – To jest metoda działań rosyjskich służb, która zdarzała się wielokrotnie w przyszłości. Jeszcze za czasów Związku Sowieckiego wyeliminowano przy użyciu trucizny wielu przeciwników politycznych – przypomina.

Otrucie żony Budanowa

Początkowo ukraińskie media podawały, a później potwierdziły to służby, że żona szefa HUR została otruta.

Ponieważ jednak jest drobnej budowy ciała, to objawy zatrucia pojawiły się u niej bardzo szybko. To prawdopodobnie uratowało jej życie, bo szybko zgłosiła się po pomoc medyczną. Lekarze zdążyli zareagować, zanim trucizna, którą spożyła w jedzeniu, uszkodziła narządy. Otruci zostali również inni przedstawiciele służby wywiadu. Kijów wszczął postępowanie w tej sprawie. 

Jak przypomina dr Jan Matkowski, Kyryło Budanow przeżył już wiele zamachów na swoje życie. Nie wiemy, jaki był charakter tych zamachów i w jakich okolicznościach były przeprowadzone. Ponadto, tuby propagandowe Kremla wielokrotnie przekazywały kłamliwe informacje, jakoby Budanow został schwytany lub nawet zginął na froncie. 

– Jeżeli nie udało się wyeliminować dowódcy wywiadu, Rosjanie najprawdopodobniej zdecydowali się zabić żonę Budanowa. W ten sposób chcieli wywrzeć presję emocjonalną i moralną na dowódcę HUR-u

– uważa ekspert.  Według Matkowkiego, skoro zaatakowana została żona Budanowa, to świadczy to o olbrzymiej premedytacji z jaką kierowali się Rosjanie. Chcieli w ten sposób skrzywdzić Budanowa psychicznie i moralnie – wskazuje. 

Niewykluczone są krwawe zamachy na ludności cywilnej

– Rosjanie chcieli, aby cierpiał z powodu działań podejmowanych jako dowódca wywiadu wojskowego, więc za cel została obrana jego małżonka. Mówimy o najniższym możliwym poziomie profesjonalizmu służb rosyjskich. Jeżeli atakują one bliskich ukraińskich dowódców, to w przyszłości możemy zakładać, że zdecydują się na krwawe ataki terrorystyczne na ludność cywilną

– ostrzega – Wszystko po to, żeby zemścić się na obywatelach i pokazać ukraińskiej klasie politycznie, że będą maltretować społeczeństwo, dopóki się ono nie podda i nie zgodzi na negocjacje korzystne dla agresora – dodaje Matkowski. 

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com