Po agresji Rosji na Krym FSB nie przestało spotykać się z ludźmi SKW. Było jeszcze aż 6 wizyt!

wg - niezalezna.pl

20 lutego 2014 r. rozpoczęła się pierwsza agresja Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Wojska rosyjskie wkroczyły na Krym. Czy tak radykalne pogwałcenie prawa międzynarodowego otrzeźwiła polskie władze i służby? Nie – rosyjskie służby specjalne wciąż spotykały się regularnie z polskim kontrwywiadem wojskowym, z którym rok wcześniej podpisały umowę o ścisłej współpracy.

W świetle ustaleń komisji ds. badania wpływów rosyjskich – w latach 2010-2014 odbyło się co najmniej 107 (słownie: sto siedem!) spotkań kierownictwa SKW z przedstawicielami FSB. „Wbrew pragmatyce służb specjalnych przebieg większości z tych spotkań nie został udokumentowany” – czytamy w raporcie komisji.

Co więcej, kontakty SKW-FSB przez dłuższy czas przebiegały w konspiracji wobec ABW, pełniącej ustawową rolę tzw. Krajowej Władzy Bezpieczeństwa.

21 listopada 2013 r. w Kijowie rozpoczął się – w proteście przeciwko prorosyjskiemu kierunkowi polityki prezydenta Wiktora Janukowycza – Euromajdan.

Nie wpłynęło to jednak na dynamikę kontaktów FSB-SKW.

Już następnego dnia, 22 listopada 2013 r., z SKW spotkał się wysłannik FSB – Wiaczesław Kołotow. W grudniu (6, 16 i 31) 2013 r. odbyły się trzy podobne spotkania, tyle że z Władimirem Juzwikiem z FSB (oficjalnie radca w ambasadzie). 

W tym samym czasie (8 grudnia 2013 r.) ówczesny szef MSZ Radosław Sikorski twierdził, że domaganie się przez Ukraińców ustąpienia prorosyjskiego prezydenta Wiktora Janukowycza to błąd polityczny. „Prezydent jest tą osobą, która może zdecydować np. o powołaniu rządu koalicyjnego, czy też o podpisaniu umowy stowarzyszeniowej. Obie strony powinny zachować umiar, zmniejszyć swoje oczekiwania i zacząć rozmawiać o tym, jak wyjść z tego klinczu” – mówił. A 2 grudnia 2013 r. Donald Tusk relacjonował: „Tłumaczymy partnerom w UE, by wykazywali cierpliwość wobec ekipy, która dzisiaj rządzi w Kijowie, bo ta cierpliwość prędzej czy później się opłaci”. 14 grudnia 2013 r. niemiecki „Bild” ujawnił, że Rosja rozmieściła na terenie Kaliningradu w pobliżu granicy z Polską oraz wzdłuż granicy z krajami bałtyckimi rakiety krótkiego zasięgu typu Iskander-M, przystosowane do przenoszenia głowic atomowych. W zasięgu rakiet znalazło się całe terytorium Polski. Zaniepokojenie tym faktem od razu wyraziły zarówno NATO, jak i Stany Zjednoczone. Tymczasem Radosław Sikorski – pytany 16 grudnia o działania Rosji – odpowiedział, że doniesienia o Iskanderach w Kaliningradzie są przesadzone.

17 stycznia 2014 r. Juzwik ponownie spotkał się z kierownictwem SKW.

Choć na Ukrainie sytuacja była coraz gorsza, 20 stycznia 2014 r. szef SKW płk Piotr Pytel podziękował gen. Aleksandrowi Bezwierhnemu z FSB za dotychczasową współpracę SKW-FSB i podpisane porozumienie o współpracy SKW-FSB, jednocześnie deklarując wsparcie informacyjne Służby Kontrwywiadu Wojskowego dla Departamentu Kontrwywiadu Wojskowego FSB w związku organizacją Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi w „zakresie zagrożeń terrorystycznych”. 

11 lutego Juzwik znów spotkał się z przedstawicielami SKW, a 20 lutego 2014 r. nastąpiła agresja Federacji Rosyjskiej na ukraiński Krym.

Mimo tego aż do jesieni 2014 r. wysłannicy FSB regularnie spotykali się z polskim kontrwywiadem. W raporcie publikowany jest harmonogram tych spotkań:

  • 3 marca 2014 r. – Władimir Juzwik (przebieg spotkania nieudokumentowany).
  • 30 maja 2014 r. – Władimir Juzwik (przebieg spotkania nieudokumentowany).
  • 10 września 2014 r. – Siergiej Jaculczak (przebieg spotkania nieudokumentowany).
  • 13 października 2014 r. – Władimir Juzwik (przebieg spotkania nieudokumentowany).
  • 16 października 2014 r. – Władimir Juzwik (przebieg spotkania nieudokumentowany).
  • 30 października 2014 r. – Władimir Juzwik (przebieg spotkania nieudokumentowany).

Dopiero 21 stycznia 2015 r. wysłano pismo podsekretarza stanu w MON Roberta Kupieckiego o ograniczeniu wstępu przedstawicieli attachatu obrony Federacji Rosyjskiej do obiektów wojskowych.

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com