Polska uruchamia fundusz dla ukraińskich sierot i kobiet uwolnionym z rosyjskiej niewoli. Dzieci otrzymają comiesięczne wsparcie

fot: Aleksiej Witwicki | GAZETA POLSKA

Strona polska powołała fundusz imienia błogosławionego Klemensa Szeptyckiego, który ma na celu pomoc ukraińskim sierotom wojennym i kobietom uwolnionym z rosyjskiej niewoli. Podczas konferencji prasowej Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera, powiedział, że każde dziecko objęte tym programem będzie miesięcznie otrzymywało około 5 tys. hrywien.

„Dzisiaj rusza fundusz imienia błogosławionego Klemensa Szeptyckiego, który jest patronem tego całego przedsięwzięcia, które ma na celu pomoc sierotom wojennym i kobietom uwolnionym z niewoli” – oświadczył Dworczyk na konferencji prasowej.

Szef KPRM dodał, że w środę została też uruchomiona strona internetowa, gdzie można występować o pomoc dla dzieci, które utraciły rodziców w trakcie działań wojennych.

„W ciągu roku możemy takie zapomogi przyznać do 1600 dzieciom. Każde dziecko, które będzie objęte tym programem będzie miesięcznie otrzymywało równowartość około 5 tys. hrywien

– przekazał Dworczyk.

Podkreślił, że rząd polski chce też pomóc kobietom, które zostały uwolnione z rosyjskiej niewoli i które przeżyły tam traumę.

„Takie kobiety zgłaszając się do tego programu będą mogły liczyć na jednorazową zapomogę w wysokości 80 tysięcy hrywien (ok. 10 tys. zł) oraz później pomoc związaną z pomocą psychologiczną i rehabilitacyjną

– podkreślił szef KPRM.

Dodał, że fundusz ten będzie obsługiwany przez rządową Fundację Solidarności Międzynarodowej w ścisłej współpracy z wicepremier Ukrainy Iryną Wereszczuk i jej ministerstwem.

Wicepremier Wereszczuk dziękowała rządowi Polski za olbrzymie wsparcie, które Ukraina dostaje od początku inwazji Rosji na Ukrainę.

Źródło

About Post Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com