Rosja zbombardowała Odessę. „Nocny atak potworów”. Uszkodzony drugi co do wielkości kościół w Ukrainie

Fot. Twitter - Alex Kokcharov (zrzut ekranu)

Wojna w Ukrainie przynosi kolejne straty. Rosyjski atak na ukraińskie miasto Odessa poważnie uszkodził zabytkowy kościół prawosławny. Wiele osób doznało obrażeń, wśród nich były dzieci. To nie pierwszy raz, kiedy Rosja atakuje to miasto.

Wojna w Ukrainie pochłania kolejne ofiary. Według doniesień Agencji Reutera, rosyjski atak powietrzny na ukraińskie miasto Odessa z soboty na niedzielę 23 lipca zabił jedną osobę i zranił 19 osób w tym czworo dzieci. Ponadto został poważnie uszkodzony kościół prawosławny. „Kolejny nocny atak potworów” – powiedział Oleh Kiper, gubernator obwodu odeskiego na południu Ukrainy, w swoich mediach społecznościowych.

Odessa. Rosyjski atak zniszczył kościół prawosławny, który jest drugi co do wielkości w Ukrainie

Administracja wojskowa Odessy poinformowała, że ataki Rosji doprowadziły do poważnego uszkodzenia cerkwi Spaso-Preobrażeńskiej. Spod gruzów wydobyto Ikonę Kasperowskiej Matki Bożej, która jest patronką Odessy. Sobór Przemienienia Pańskiego to największa katedra w Odessie. Kościół jest drugi co do wielkości w Ukrainie i został wybudowany w 1794 roku. Sowieci zburzyli go w 1936, ale przeszedł odbudowę w latach 2000-2010. W mediach społecznościowych pojawiły się materiały przedstawiające skalę zniszczeń.

Ukraińskie wojsko poinformowało, że Rosja zaatakowała Odessę pociskami Kalibr, X-22, Iskander-M, Iskander-K i naddźwiękowymi rakietami Onyx. Część rakiet została zniszczona przez siły obrony przeciwlotniczej. Reszta spowodowała zniszczenie infrastruktury portowej i co najmniej sześciu budynków mieszkalnych. Atak uszkodził także samochody, dachy oraz okna. 

Wojna w Ukrainie. Rosja nie pierwszy raz zaatakowała Odessę

W ciągu ostatniego tygodnia Rosja niemal każdego dnia bombardowała Odessę oraz ukraińskie obiekty eksportujące żywność. Działanie jest spowodowane wycofaniem się Kremla z porozumienia o korytarzu morskim, który umożliwiał bezpieczny transport ukraińskiego zboża. W porozumieniu pośredniczyło ONZ.

Nie są to pierwsze straty, jakie ponosi Odessa w wojnie w Ukrainie. Jak informowaliśmy, w maju doszło do zmasowanego ataku, który w efekcie doprowadził do spłonięcia magazynu żywności w Odessie. Serhij Bratczuk, rzecznik administracji wojskowej w Odessie, poinformował wówczas, że rosyjskie rakiety spadły na magazyn żywności i na wybrzeże Morza Czarnego, co doprowadziło do pożaru.

Źródło

1 thought on “Rosja zbombardowała Odessę. „Nocny atak potworów”. Uszkodzony drugi co do wielkości kościół w Ukrainie

  1. Rosjanie bardzo ostrożnie traktują Odessę bo to miasto rosyjskie i już niedługo wróci na zawsze do Rosji. Niszczą tylko infrastrukturę militarną i zgromadzenia najemników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com