Sytuacja wokół Bachmutu ekstremalnie trudna. „Nie mamy wystarczających środków”

Fot. Libkos / AP Photo

„Sytuacja wokół miasta Bachmut jest niezwykle trudna” – poinformował w poniedziałek ukraiński dowódca płk Jurij Madiar. Przekazał, że Rosjanie chcą otoczyć broniących miasta na wschodzie Ukrainy – siły wroga zbierają się na północy i zachodzie. „Nie mamy wystarczających środków na działania ofensywne” – przyznał dowódca.

Walk o Bachmut w obwodzie donieckim nie ustają od miesięcy. Ukraińcy, którzy bronią miasta przyznają, że sytuacja jest „niezwykle trudna” – takiego sformułowania użył ukraiński dowódca płk Jurij Madiar, dowódca 28. oddzielnej brygady zmechanizowanej, którego słowa cytuje CNN. 

W poniedziałek w Bachmucie jest ciężko we wszystkich kierunkach. Chcą nas otoczyć. Sytuacja na dalekiej północnej flance jest niezwykle trudna. Są tam nieustanne ataki wroga. Chcą odciąć jedną z dróg, nie sprecyzuję, którą

– przekazał płk Madiar, w wiadomości wideo na Telegramie. Z jego informacji wynika, że Rosjanie chcą okrążyć miasto i swoje siły koncentrują na północy i zachodzie. „Nie mamy wystarczających środków na działania ofensywne. Nie ma wystarczającej liczby pocisków, za mało granatników ręcznych” – powiedział dowódca.

Walki o Bachmut. Zełenski: Wróg nieustannie niszczy wszystko, co może być użyte do ochrony naszych pozycji

Ukraiński dowódca mówi o taktyce wroga. „Regularne oddziały boją się iść naprzód. Więc grupy 10-20 Wagnerowców idą do przodu, zajmując pozycje. Oni atakują we wszystkich kierunkach w Bachmucie jako grupy natarcia, które nie mają prawa zawrócić. Potem wkraczają regularne oddziały Rosjan” – przekazuje płk Madiar.

O tym, że sytuacja w mieście Bachmut „staje się coraz trudniejsza” mówił również prezydent Ukrainy.  

Wróg nieustannie niszczy wszystko, co może być użyte do ochrony naszych pozycji, do zabezpieczenia i obrony. Nasi żołnierze broniący tego kierunku są prawdziwymi bohaterami

– przyznał w poniedziałek Wołodymyr Zełenski, wkrótce po tym, jak dowódcy wojskowi raportowali o setkach rosyjskich ataków w tym rejonie.

Z kolei rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Serhij Czerewatij dodał, że „Bachmut pozostaje epicentrum ataku wroga, który koncentruje się na przełamaniu obrony”.

Było 300 ataków z różnych rodzajów artylerii i wielu wyrzutni rakiet na tym odcinku linii frontu. Miało miejsce 60 starć bojowych, w których nieprzyjaciel stracił 63 zabitych i 141 rannych o różnym nasileniu

– wylicza rzecznik, którego również cytuje CNN.

Analityk wojskowy Jarosław Wolski ocenił w Onecie, że prędzej czy później Bachmut padnie i Ukraińcy będą musieli się z niego wycofać. Nie wiadomo tylko, kiedy to nastąpi i czy to będzie kwestia tygodni, czy miesięcy. – To miasto będzie nie do utrzymania, zwłaszcza że Rosjanie odcięli dwie z trzech dróg zaopatrzeniowych do Bachmutu. Jedna jest całkowicie odcięta, a druga ostrzeliwana. To w zasadzie przesądza sprawę – ocenił.

Źródło: gazeta.pl

About Post Author

1 thought on “Sytuacja wokół Bachmutu ekstremalnie trudna. „Nie mamy wystarczających środków”

  1. Nic nie znaczy ze ukraincy niby zlie zaopatszony, brak broni czy nie umia walczyc.. Rzecz prosta, uz rozumieja ze banderowcy to dranie i nie ma co ich bronic. Oni zdradzili ukrainski narod, i zolnierzy poddaja sie rossijanom i masowo skladaja wnioski na obywatelstwo rossyjskie. I Leopardy polskie lepej przytrzymac w Warszawie. Oni nie potrzebne. Jak padnie Bachmut front poleci na Zachod jak na kolach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com