Ukraina walczy. Stoltenberg: Sytuacja na froncie jest trudna

flickr

Na Ukrainie trwają intensywne walki z Rosją, a sytuacja na froncie jest trudna; tym bardziej jednak należy utrzymać i zwiększyć pomoc dla Kijowa – postulował we wtorek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg przed spotkaniem ministrów obrony UE, w którym wziął udział.

„Ukraina musi zwyciężyć jako suwerenny, niezależny naród w Europie. W naszym interesie leży wspieranie Ukrainy” – zadeklarował Stoltenberg.

Odnosząc się do sytuacji militarnej podkreślił, że na froncie trwają intensywne walki. „Sytuacja na polu bitwy jest trudna. To jednak sprawia, że jeszcze ważniejsze jest, abyśmy podtrzymywali i zwiększali nasze wsparcie dla Ukrainy, ponieważ nie możemy pozwolić na zwycięstwo Putina” – dodał.

Innym tematem omawianym przez ministrów obrony Unii w Brukseli jest bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej. – „Sabotaż rurociągu Nord Stream w ubiegłym roku oraz niedawne uszkodzenia rurociągu i kabli Balticconnector pokazują, że infrastruktura ta jest wystawiona na niebezpieczeństwo. Zagrożenia są realne i stają się coraz bardziej poważne” – podkreślił Stoltenberg.

Od czasu tych incydentów NATO zintensyfikowało patrole powietrzne i morskie oraz zwiększyło obecność na Morzach Bałtyckim i Północnym. Podczas lipcowego szczytu w Wilnie sojusznicy zgodzili się na utworzenie przy Dowództwie Morskim NATO w Wielkiej Brytanii nowego centrum, zajmującego się krytyczną infrastrukturą podmorską. NATO i Unia Europejska powołały także grupę zadaniową ds. odporności infrastruktury krytycznej.

– „Infrastruktura krytyczna jest ważna. Jest to obszar, w którym po raz kolejny dostrzegamy istotność i wagę współpracy pomiędzy NATO i UE” – podsumował sekretarz generalny Sojuszu.

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com