Ukraińska armia domyka okrążenie wokół Izium na wschodzie kraju. W pętli znaleźć się może 10 000 rosyjskich żołnierzy

Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine

Szybkie tempo ukraińskiej kontrofensywy na kierunku charkowskim może w niedługim czasie zamknąć w kotle wokół miasta Izium ok. 10 tys. rosyjskich żołnierzy. „Alternatywą dla odwrotu jest dla Rosjan śmierć lub kapitulacja” – piszą zachodnie media. Brytyjski wywiad przekonuje, że kontratak zaskoczył rosyjskie wojska w słabo bronionym obwodzie charkowskim. Jednocześnie Ukraińcy kontratakują na południu, intensyfikując działania na dwóch frontach.

Trwa skuteczna kontrofensywa ukraińska na kierunku charkowskim. 

– W ostatnich dniach, więcej niż 1000 km2 ukraińskiego terytorium zostało wyzwolone z rąk okupanta (Według ISW – ok. 2500 km2 – red.). Na niektórych kierunkach, wojska ukraińskie wbiły się klinem w obronę wroga na głębokość 50 km. Ponad 30 miejscowości w rejonie charkowskim, tymczasowo okupowanych przez Rosjan, zostało wyzwolonych lub przejętych

– informuje dzisiaj ukraiński sztab generalny.

Brytyjskie ministerstwo obrony, w codziennym raporcie przypomina, że kontrofensywa w obwodzie charkowskim była zaskoczeniem..

– Siły rosyjskie zostały prawdopodobnie zaskoczone. Sektor był słabo broniony i ukraińskie oddziały zdobyły i otoczyły kilka miast. Prawdopodobnie coraz bardziej izolowane są siły rosyjskie wokół miasta Izium, a ukraińskie oddziały zbliżają się do Kupiańska. Przejęcie miasta byłoby znaczącym ciosem dla Rosji, ponieważ znajduje się na liniach zaopatrzeniowych dla frontu w Donbasie

– wskazali Brytyjczycy. W mediach społecznościowych pojawiły się już zdjęcia ukraińskich żołnierzy na rogatkach Kupiańska.

Zachodnie media wiele uwagi poświęcają również domykaniu przez szybko poruszające się wojska ukraińskie okrążenia wokół Izium, w którym może znaleźć się wiele rosyjskich żołnierzy i sprzętu.

– Ataki zamykają w pętli ok. 10 tys. lub więcej pozbawionych wsparcia i morale rosyjskich żołnierzy między ukraińskimi brygadami na południu, zachodzie i północy a rzeką Oskil na wschodzie

– informuje Forbes.

Jedyną szansą dla Rosjan byłby odwrót, np. przez rzekę Oskil, jednak ukraińska artyleria już zdążyła uszkodzić mosty na rzece w okolicy Kupiańska. „Alternatywą dla odwrotu jest kapitulacja albo śmierć” – informują media zachodnie.

Instytut Studiów nad Wojną (ISW) wskazuje, że siły ukraińskie mogą rozbić rosyjskie pozycje wokół Izium, jeśli przetną rosyjskie naziemne linie komunikacyjne na północy i południu miasta.

ISW wskazuje, że sytuacja na froncie zmusiła Władimira Putina do zwołania w piątek pilnego spotkania z najwyższymi rosyjskimi urzędnikami i politykami.

Ukraiński sztab poinformował dziś, że na wyzwolonych terytoriach społeczność lokalna wraca do normalnego życia. Obszary są rozminowywane, Gwardia Narodowa podejmuje działania stabilizacyjne, a pracę wznawia policja, która rejestruje liczne zbrodnie dokonane przez wroga na ukraińskiej ziemi i jest gotowa do przeciwdziałania prowokacjom.

Kocioł na południu

Ukraińska armia z sukcesami walczy również na południu kraju, gdzie działania ofensywne rozpoczęły się przed kilkoma tygodniami. Doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz, cytowany przez agencję Ukrinform, powiedział, że „wojsko na południu wepchnęło rosyjskich najeźdźców w pułapkę. Około 25 batalionów wroga zostało otoczonych”.

Arestowycz podkreślił, że „najlepiej zmotywowana piechota najeźdźców” znalazła się w beznadziejnej pułapce.

– Pokonujemy przejścia przez rzekę, bardzo skutecznie pokonaliśmy jedno przejście siedmioma pontonami, metodycznie ich wybijamy

 – powiedział Arestowycz.

Podkreślił, że do utrzymania zdolności bojowej Rosjanie potrzebują 4-5 tys. ton zaopatrzenia, a otrzymują 1,3-1,4 tys.

– Oni wytrzymają jeszcze przez 2-3 tygodnie, a potem rozpocznie się kaskadowy upadek, jeśli nie rozwiążą problemu logistycznego. Ale nie widzę powodu, dla którego mieliby to zrobić

 – stwierdził doradca ukraińskiego prezydenta.

ISW informuje dziś, że ukraińskie siły powietrzne i rakietowe uderzyły w przeprawę promową w Nowej Kachowce, a także zniszczyły składy amunicji i posterunki dowodzenia. 

Lokalne kanały na Telegramie publikują nagranie z wciągnięcia ukraińskiej flagi w Błagodatiwce na wschodnim brzegu rzeki Ingulec.

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com