Ukraińskie dzieci w Rosji – bite i maltretowane psychicznie

Ukraińskie dzieci w Rosji - bite i maltretowane psychicznie

Ukraińskie dzieci, które powróciły z rosyjskiej niewoli, opowiadają, że były bite kijami i wywożone w nieznanym kierunku za wypowiedzenie hasła „Chwała Ukrainie”; znęcano się też nad nimi psychicznie, mówiąc, że będą odtąd „dziećmi Rosji”, ponieważ rodzice się ich wyrzekli – powiadomił doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.

„Deportowanym dzieciom grożono tam izolacją i pobytem w sierocińcu. (…) Cóż to jest, jeśli nie polityka ludobójstwa?” – dodał polityk w komunikacie na Twitterze.

Sędziowie Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) przychylili się 17 marca do wniosku prokuratury, uznając, że są realne podstawy, by sądzić, że Władimir Putin jest odpowiedzialny za zbrodnie wojenne polegające na bezprawnych deportacjach dzieci z okupowanych terenów Ukrainy do Rosji. W tej samej decyzji MTK wydał również nakaz aresztowania rosyjskiej rzeczniczki praw dziecka Marii Lwowej-Biełowej, oskarżanej o te same zbrodnie.

Władze Ukrainy wyjaśniały, że nie mają możliwości weryfikacji liczby dzieci deportowanych do Rosji. Dane ogłaszane przez stronę ukraińską na stronie childrenofwar.gov.ua dotyczą zweryfikowanych i potwierdzonych przez nią przypadków, jednak – jak zaznaczają Ukraińcy – nie są pełne.

Obecnie rządowa strona Children of War informuje o 16 226 przypadkach deportacji dzieci przez Rosjan i sprowadzeniu z powrotem na Ukrainę 308 dzieci. Według tych danych w wyniku rosyjskiej agresji zginęło co najmniej 465 dzieci, a 940 zostało rannych. Ukraińska policja uznała 395 dzieci za zaginione. 

Źródło

1 thought on “Ukraińskie dzieci w Rosji – bite i maltretowane psychicznie

  1. No szkoda,ze autor nie informuja ile dzieci ukrainskich zabito razem z rodzicami i ilu dzieci ukrainskie wojskowcy zrobili sirotami? Bez takiej informacji artykul prowokuje do miedzynarodowej agresji. I jak rosijanie mieli byc, gdy miasteczko zrujnowane przez banderowcow, a pod zawalami placza osirociely dzieciaki???? A teraz niektorzy dzentlmeny i damy w wygodnych fotelach rozpowiadaj o przemusowym wywozie takich dziecii do Rosii?????
    A gdzie ich bylo podziewac, zazywo pochowac??? Wlasnie to maja na mysli pseudo obronce praw dziecka? Zastanowci sie ludzi!!!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com