Uwolnieni z rosyjskiej niewoli jeńcy byli torturowani

Mil.ru, CC BY 4.0

Część uwolnionych z rosyjskiej niewoli jeńców była brutalnie torturowana – powiedział w czwartek generał Kyryło Budanow, szef wywiadu wojskowego Ukrainy (HUR).

Uwolnieni z niewoli jeńcy są w różnym stanie: są osoby, które są w mniej więcej dobrym stanie fizycznym, pomijając skutki niedożywienia – poinformował na briefingu Budanow. Wśród uwolnionych są też osoby, wobec których stosowano „bardzo brutalne tortury”; odsetek takich osób jest wysoki – dodał szef HUR. Część uwolnionych przebywa w szpitalu.

Jeńcy byli przetrzymywani zarówno na terytorium ukraińskim tymczasowo okupowanym przez siły rosyjskie, jak i w Rosji.

Szef biura (administracji) prezydenta Ukrainy Andrij Jermak poinformował, że w rezultacie wymiany jeńców uzgodnionej za pośrednictwem prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana udało się uwolnić z rosyjskiej niewoli 215 ukraińskich obrońców.

Budanow podkreślił, że to największa wymiana od początku pełnowymiarowej inwazji. Zaznaczył, że etapy operacji odbywały się na terytorium czterech krajów: Ukrainy, Polski, Turcji, Arabii Saudyjskiej – pisze agencja Ukrinform.

Wśród ukraińskich wojskowych, których udało się wymienić na 55 żołnierzy rosyjskich i prorosyjskiego polityka, a zarazem kuma prezydenta Władimira Putina, Wiktora Medwedczuka, znaleźli się obrońcy Mariupola, w tym słynna sanitariuszka „Ptaszka” Kateryna Poliszczuk i lekarka Mariana Mamonowa, która jest w zaawansowanej ciąży.

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com