Zełenski zwrócił się do żołnierzy: „od Was zależy, czy przetrwa Ukraina”. Wręczył też odznaczenia

Od was zależy, czy przetrwa Ukraina – powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski, zwracając się do żołnierzy ukraińskich sił zbrojnych podczas uroczystości rocznicowej w centrum Kijowa w piątek, gdy mija rok od inwazji rosyjskiej.

„Dzisiaj, po roku decydującej wojny o niepodległość chcę powiedzieć wszystkim, którzy walczą o Ukrainę i żyją Ukrainą – jestem z was dumny”

– powiedział Zełenski. Podkreślił, że to właśnie od żołnierzy ukraińskich zależy istnienie kraju.

„Dziękuję wszystkim, kto wytrzymał ten okrutny rok i komu Ukraina zawdzięcza niezłomność”

– dodał prezydent.

Uroczystość odbyła się na placu Sofijskim, gdzie znajduje się jedna z najważniejszych i najstarszych świątyń Kijowa – prawosławny Sobór Mądrości Bożej. Obecni byli przedstawiciele władz i armii: dowódca sił zbrojnych Ukrainy gen. Wałerij Załużny, ministrowie, urzędnicy.

Prezydent Zełenski podziękował siłom zbrojnym i funkcjonariuszom resortów siłowych; wszystkim im – jak mówił – Ukraina zawdzięcza niezłomność. Prezydent Zełenski wręczył też odznaczenia wojskowym.


Rosja rozpoczęła rankiem 24 lutego 2022 roku inwazję na Ukrainę z zamiarem zajęcia Kijowa i obalenia władz sąsiedniego kraju. Wobec oporu Ukraińców i własnych błędów w kampanii poniosła fiasko, ale zajęła obszary południowej i wschodniej Ukrainy. W drugiej połowie 2022 roku armia ukraińska podjęła kontrofensywę, odzyskując znaczną część terenów okupowanych. Do tej pory Rosja okupuje ok. 1/5 terytorium Ukrainy.

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com