Zmasowany rosyjski atak rakietowy na Ukrainę. Komunikat polskiego Dowództwa Operacyjnego

DSNS.GOV.UA - Twitter.com

Dziś rano Rosja przeprowadziła zmasowany rakietowy atak na terytorium Ukrainy. Jak informowały ukraińskiej siły powietrzne, jeden z pocisków zmierzał w kierunku polskiej granicy. „Wszystkie niezbędne procedury mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa polskiej przestrzeni powietrznej zostały uruchomione, a Dowództwo Operacyjne RSZ na bieżąco monitoruje sytuację” – poinformowało w komunikacie polskie Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Zmasowany atak rakietowy przeprowadziła Rosja w środę rano na Ukrainę, atakując pociskami manewrującymi, odpalanymi z samolotów. Na terytorium całego kraju ogłoszono alarm powietrzny. 

W centrum Kijowa ok. godz. 7 czasu lokalnego (godz. 6 w Polsce) korespondent PAP słyszał dwie głośne eksplozje.

„Wybuchy w mieście. Działa obrona powietrzna. Pozostańcie w schronach!”

– zaapelował mer stolicy Witalij Kliczko.

„Rakieta manewrująca na Lwowszczyźnie porusza się w stronę granicy z Polską” – ostrzegły Siły Powietrzne ukraińskiej armii. Maksym Kozycki, szef lwowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej, po godzinie 6.15 czasu polskiego przekazał, że rakieta zmieniła kurs i porusza się w kierunku Lwowa.

Następnie poinformowano, że rosyjskie pociski manewrują na granicy obwodów lwowskiego, tarnopolskiego i iwano-frankowskiego.

Szef władz wojskowych obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow poinformował, że rakiety trafiły w cele w jednej z dzielnic Charkowa na północnym wschodzie Ukrainy, uszkadzając obiekty infrastruktury.

„W tej chwili nie ma poszkodowanych” – napisał na Telegramie. 

Po godzinie 6.00 czasu polskiego, Dowództwo Operacyjne Rodzajów Siły Zbrojnych RP wydało komunikat, w którym poinformowano, że „obserwowana jest aktywność rosyjskiego lotnictwa atakującego Ukrainę”.

„Uruchomiono wszystkie niezbędne procedury dla zapewnienia bezpieczeństwa polskiej przestrzeni, w powietrzu są polskie i sojusznicze statki powietrzne” – przekazało DO.

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com