Blinken: Agresja Rosji zagraża bezpieczeństwu żywnościowemu. „Miliony w obliczu głodu”

Fot. Alex Brandon / AP Photo

Rosyjska agresja na Ukrainę jest kolejnym, po pandemii COVID-19, wyzwaniem gospodarczym zagrażającym bezpieczeństwu żywnościowemu – stwierdził sekretarz stanu USA Antony Blinken. „Miliony stają w obliczu głodu” – dodał.

„Na początku 2022 roku ponad 190 milionów ludzi znalazło się w warunkach ostrego braku bezpieczeństwa żywnościowego. Wojna w Ukrainie może zwiększyć tę liczbę o kolejnych 70 milionów ludzi. Miliony stają w obliczu głodu i niedożywienia” – napisał 16 października Antony Blinken w komunikacie z okazji Światowego Dnia Żywności.

Wojna w Ukrainie, pandemia, wysokie ceny energii i nawozów napędzają głód

Antony Blinken podkreślił, że wpływ globalnej pandemii COVID-19, rosnąca presja kryzysu klimatycznego, wysokie ceny energii i nawozów oraz konflikty zbrojne, w tym brutalna wojna Rosji w Ukrainie, zakłóciły łańcuchy produkcji i doprowadziły do gwałtownego spadku dostaw żywności, zwłaszcza dla najbardziej wrażliwych grup ludności. 

„Konflikty napędzają głód bez sumienia, ponieważ przemoc uniemożliwia dotarcie żywności do najbardziej potrzebujących. Zakłócenia pandemiczne w łańcuchach dostaw zdestabilizowały systemy żywnościowe. Wysokie ceny i problemy z dostępnością zmniejszają zużycie nawozów” – czytamy w komunikacie sekretarzu stanu USA.

„Od susz w Rogu Afryki [Półwysep Somalijski – red.] po powodzie w Pakistanie widzimy również, jak zmiany klimatyczne stanowią poważne zagrożenie dla naszych dostaw żywności. Niektóre części Somalii są zagrożone głodem po raz drugi w ciągu nieco ponad dekady” – oświadczył Blinken.

Ukraina w ścisłej czołówce pod względem sprzedaży żywności

Przypomnijmy, Ukraina należy do ścisłej światowej czołówki pod względem sprzedaży żywności: odpowiada za połowę eksportu oleju słonecznikowego, kukurydzy, pszenicy. Jest też liczącym się dostawcą jęczmienia i rzepaku.

Jak pisał Ośrodek Studiów Wschodnich, rosyjska agresja wywołała trudności w przeprowadzeniu kampanii siewnej. „Pierwsza jej faza miała miejsce jesienią ubiegłego roku, kiedy zasiano 7,7 mln ha zbóż ozimych (pszenica, jęczmień) i 1,2 mln ha ozimego rzepaku. Obecnie największe wyzwanie dotyczy prowadzenia prac rolnych w warunkach wojny. Władze w Kijowie od początku marca wielokrotnie wzywały do rozpoczęcia kampanii wszędzie, gdzie to możliwe, w tym na terenach okupowanych” – czytamy.

Źródło: gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com