Chiny z najszybszym internetem na świecie

fot. Michal Jarmoluk/pixabay.com/Pixabay License

Chiny rozpoczęły wdrażanie najbardziej zaawansowanego internetu na świecie, który ma działać kilka razy szybciej niż obecne sieci.

Według Huawei, chińskiego producenta technologii, sieć, która może przesyłać dane z szybkością około 1,2 terabita (1200 gigabitów) na sekundę, jest wystarczająco szybka, aby w ciągu jednej sekundy przesłać dane ze 150 filmów.

Wczesna premiera szybkiego internetu

To teoretyczne prędkości, które w najbliższym czasie nie pojawią się w domach konsumentów. Jednak solidniejsza i szybsza usługa internetowa ma szerokie implikacje dla przedsiębiorstw: szybszy transfer informacji, korzyści z handlu akcjami i inne konsekwencje dla bezpieczeństwa narodowego.

W tym tygodniu na konferencji prasowej Huawei i China Mobile oficjalnie uruchomiły krajową sieć szkieletową nowej generacji we współpracy z pekińskim uniwersytetem Tsinghua i Cernet, siecią edukacyjno-badawczą finansowaną przez chiński rząd. Sieć szkieletowa to infrastruktura sieciowa, która przenosi ruch internetowy do różnych lokalizacji geograficznych i może obsługiwać duże transfery danych z technologii takich jak 5G czy pojazdy elektryczne.

Jak wynika z komunikatu prasowego, nowa sieć obejmuje 3000 km kabli światłowodowych łączących Pekin z południem. Nie podano jednak szczegółów na temat planów ekspansji na terenie całego kraju.

Czytaj więcej w tym temacie

Uczyni kraj cyberpotęgą

Sieć zaczęła działać i przechodzić testy tego lata i startuje około dwa lata przed prognozami ekspertów.

Prezydentem Chin Xi Jinpingiem powiedział, że rozwój sieci szkieletowej uczyni kraj cyberpotęgą i „przyspieszy promowanie podstawowych technologii internetowych”.

Ponieważ jednak nie dotyczy to prędkości Internetu w domu, a raczej infrastruktury internetowej, nie stanowi to bezpośredniego zagrożenia dla Stanów Zjednoczonych, w przeciwieństwie do tego, w jaki sposób Państwo Środka konkuruje sztuczną inteligencją, półprzewodnikami lub technologią sieci bezprzewodowych.

Wu Jianping, profesor na wydziale informatyki i technologii Uniwersytetu Tsinghua, który nadzoruje projekt Internetu szkieletowego, powiedział, że system, łącznie z oprogramowaniem i sprzętem, został wyprodukowany w Chinach i jest „niezależnie kontrolowany”. Nazwał nową sieć najbardziej zaawansowaną na świecie.

To nie pierwszy raz, kiedy premiera dużej technologii zbiegła się z wizytą chińskich włądz w USA. Huawei wprowadził na rynek długo oczekiwany smartfon Mate 60 Pro wyposażony w przełomowy chip 5G wyprodukowany w Chinach mniej więcej w czasie, gdy późnym latem niektórzy amerykańscy dyplomaci odwiedzali ten kraj . Rząd USA oświadczył później, że bada, w jaki sposób firma może dysponować technologią umożliwiającą wyprodukowanie takiego chipa, po szeroko zakrojonych wysiłkach Stanów Zjednoczonych mających na celu ograniczenie dostępu Chin do zagranicznej technologii chipów.

Źródło: CNN filarybiznesu.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com