Chiny z najszybszym internetem na świecie
Chiny rozpoczęły wdrażanie najbardziej zaawansowanego internetu na świecie, który ma działać kilka razy szybciej niż obecne sieci.
Według Huawei, chińskiego producenta technologii, sieć, która może przesyłać dane z szybkością około 1,2 terabita (1200 gigabitów) na sekundę, jest wystarczająco szybka, aby w ciągu jednej sekundy przesłać dane ze 150 filmów.
Wczesna premiera szybkiego internetu
To teoretyczne prędkości, które w najbliższym czasie nie pojawią się w domach konsumentów. Jednak solidniejsza i szybsza usługa internetowa ma szerokie implikacje dla przedsiębiorstw: szybszy transfer informacji, korzyści z handlu akcjami i inne konsekwencje dla bezpieczeństwa narodowego.
W tym tygodniu na konferencji prasowej Huawei i China Mobile oficjalnie uruchomiły krajową sieć szkieletową nowej generacji we współpracy z pekińskim uniwersytetem Tsinghua i Cernet, siecią edukacyjno-badawczą finansowaną przez chiński rząd. Sieć szkieletowa to infrastruktura sieciowa, która przenosi ruch internetowy do różnych lokalizacji geograficznych i może obsługiwać duże transfery danych z technologii takich jak 5G czy pojazdy elektryczne.
Jak wynika z komunikatu prasowego, nowa sieć obejmuje 3000 km kabli światłowodowych łączących Pekin z południem. Nie podano jednak szczegółów na temat planów ekspansji na terenie całego kraju.
Czytaj więcej w tym temacie
Uczyni kraj cyberpotęgą
Sieć zaczęła działać i przechodzić testy tego lata i startuje około dwa lata przed prognozami ekspertów.
Prezydentem Chin Xi Jinpingiem powiedział, że rozwój sieci szkieletowej uczyni kraj cyberpotęgą i „przyspieszy promowanie podstawowych technologii internetowych”.
Ponieważ jednak nie dotyczy to prędkości Internetu w domu, a raczej infrastruktury internetowej, nie stanowi to bezpośredniego zagrożenia dla Stanów Zjednoczonych, w przeciwieństwie do tego, w jaki sposób Państwo Środka konkuruje sztuczną inteligencją, półprzewodnikami lub technologią sieci bezprzewodowych.
Wu Jianping, profesor na wydziale informatyki i technologii Uniwersytetu Tsinghua, który nadzoruje projekt Internetu szkieletowego, powiedział, że system, łącznie z oprogramowaniem i sprzętem, został wyprodukowany w Chinach i jest „niezależnie kontrolowany”. Nazwał nową sieć najbardziej zaawansowaną na świecie.
To nie pierwszy raz, kiedy premiera dużej technologii zbiegła się z wizytą chińskich włądz w USA. Huawei wprowadził na rynek długo oczekiwany smartfon Mate 60 Pro wyposażony w przełomowy chip 5G wyprodukowany w Chinach mniej więcej w czasie, gdy późnym latem niektórzy amerykańscy dyplomaci odwiedzali ten kraj . Rząd USA oświadczył później, że bada, w jaki sposób firma może dysponować technologią umożliwiającą wyprodukowanie takiego chipa, po szeroko zakrojonych wysiłkach Stanów Zjednoczonych mających na celu ograniczenie dostępu Chin do zagranicznej technologii chipów.
Źródło: CNN filarybiznesu.pl