Chiny zorganizowały swój szczyt w odpowiedzi na G7. Bez Putina. „Rosja straciła swoje wpływy w regionie”

Vladimir Smirnov / AP / AP

W odpowiedzi na odbywający się w Hiroszimie szczyt G-7, Chiny zorganizowały spotkanie przywódców państw Azji Centralnej. Okazuje się, że Xi Jinping nie wystosował zaproszenia do Rosji, historycznego regionalnego hegemona. ”Takie podejście ujawnia pęknięcie w 'bezgranicznej’ przyjaźni Pekinu i Moskwy” – pisze ”Washington Post”.

Szczyt Chiny-Azja Centralna to odpowiedź Pekinu na szczyt państw G7 w Japonii. Podczas wydarzenia Chiny oraz przedstawiciele Kazachstanu, Kirgistanu, Tadżykistanu, Turkmenistanu i Uzbekistanu dyskutowali nad kierunkami rozwoju i współpracy państw Azji Centralnej. ”Takie podejście ujawnia pęknięcie w 'bezgranicznej’ przyjaźni Pekinu i Moskwy” – pisze ”Washington Post”. Jak zaznacza, do tej pory, tradycyjnym hegemonem tego obszaru był Związek Radziecki i Rosja.

Kraje Azji zdały sobie sprawę, że nierozsądnie byłoby całkowicie polegać na Rosji

„Chiny stworzyły nową środkowoazjatycką C5, której będą przewodzić. A Rosja straciła swoje wpływy w regionie, w którym historycznie była hegemonem” – pisze na Twitterze ukraiński polityk Anton Geraszczenko.

„Kraje Azji Środkowej zdały sobie sprawę, że Rosja ma tak duże trudności w walce z Ukrainą, że nierozsądnie byłoby całkowicie na niej polegać. Muszą znaleźć z tej sytuacji wyjście” – pisze z kolei Defence Times, cytowany przez ”Washington Post”.

Xi Jinping zapowiada 26 mld juanów wsparcia i dotacji dla Azji Środkowej

Amerykański dziennik uważa, że chociaż pięciu szefów państw Azji Środkowej odwiedziło prezydenta Rosji Władimira Putina w Moskwie, gdzie wzięli udział w pierwszomajowej defiladzie wojskowej, to kraje te są gotowe potwierdzać swoją indywidualną tożsamość kulturową. ”WP” podkreśla, że chiński przywódca zapewnił pozostałych przedstawicieli Azji Środkowej, iż ich ”suwerenność, bezpieczeństwo, niezależność i integralność terytorialna” muszą być chronione.

– Aby wzmocnić naszą współpracę i rozwój Azji Środkowej, Chiny zapewnią krajom Azji Środkowej łącznie 26 mld juanów wsparcia finansowego i dotacji – zapowiedział przywódca Chin Xi Jinping. 

”Washington Post” podkreśla, że dwustronna wymiana handlowa między Chinami a Azją Środkową osiągnęła w ubiegłym roku rekordową wartość 70 mld dol. ponieważ Chiny szukają głębszych powiązań w dążeniu do większego bezpieczeństwa żywnościowego i energetycznego.

Źródło: gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com