Wałęsa skarży się na niską emeryturę i twierdzi, że ciągle musi dorabiać. Podał konkretną kwotę

Fot. Roman Bosiacki / Agencja Wyborcza.pl

Lech Wałęsa poinformował, jaką otrzymuje emeryturę. Kwota wydaje się być pokaźna, jednak nie spełnia oczekiwań byłego prezydenta. – Teraz mi nie starcza, to muszę dorobić – przyznał Wałęsa.

W programie „Politycy od kuchni” Lech Wałęsa ujawnił, jaką otrzymuje emeryturę. Były prezydent otrzymuje emeryturę od 15 lat, teraz jego świadczenie zostało zwiększone, jednak ta kwota mu nie wystarcza.

Lech Wałęsa skarży się na wysokość swojej emerytury

W programie „Politycy od kuchni” prowadzonym przez Piotra Lekszyckiego i Kamila Szewczyka Lech Wałęsa wypowiedział się m.in. na temat swojej emerytury. Były polityk przyznał, że ma wiele wydatków i „nie starcza” mu pieniędzy. Wałęsa przekazał, że otrzymuje obecnie około 11 tys. złotych. – Ale to od niedawna, gdzieś od pół roku, wcześniej to było 5-6 tys. – poinformował. Mimo tego, że kwota wydaje się pokaźna, Wałęsa nadal nie jest zadowolony ze swojej emerytury. – Teraz jest trochę lepiej, ale wszystko podrożało, więc mniej więcej jest to samo – dodaje.

Były prezydent przyznał, że musi korzystać z dodatkowych źródeł dochodu – prowadzi m.in. wykłady. – Robię to dlatego, żeby trochę zarobić, bo nie mam. Ja nie dbam o pieniądze, w ogóle mnie to nie obchodziło, ale to mi wystarczało jakoś, a teraz mi nie starcza, to muszę dorobić – skarżył się Wałęsa. Dodał również, że okazjonalnie pomaga finansowo swoim dzieciom.

Jaką emeryturę otrzymują byli prezydenci?

Prezydencka emerytura wynosi 75 proc. zasadniczego wynagrodzenia głowy państwa. W tym roku suma  ta wynosi 13 152,24 zł brutto, co daje 11 tysięcy złotych netto. Aleksander Kwaśniewski jeszcze w 2015 roku mówił o emeryturze z ZUS. – Otrzymałem prognozę mojej emerytury. Wyliczono, że będę otrzymywał 2600 złotych. Ta kwota nie daje elementarnego poczucia bezpieczeństwa – powiedział. 

Po zakończeniu sprawowania funkcji były prezydent może również liczyć na dożywotnią ochronę na terenie całego kraju, dożywotnią opiekę medyczną dla siebie oraz bliskiej rodziny. Byli prezydenci mogą też korzystać z limuzyny Biura Ochrony Rządu. Wraz z zakończeniem sprawowania funkcji, prezydent może liczyć na odprawę w wysokości trzech miesięcznych wynagrodzeń.

Źródło: gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com