Dodatek do emerytury po 65. i 75. roku życia. Jakie są sposoby, aby otrzymać wyższe świadczenie?

Emeryci po 65. oraz 75. roku życia mogą podwyższyć świadczenia, korzystając z dodatków do emerytury. Przeczytaj tekst i dowiedz się, czy możesz otrzymać dodatkowe pieniądze.

Część emerytów może liczyć na zwiększenie swojej emerytury. W tekście wyjaśniamy, kto może starać się o dodatek do tego świadczenia.

Dodatek do emerytury. Ponowne przeliczenie świadczenia

Z ponownego przeliczenia świadczenia mogą skorzystać emeryci, którzy nabyli prawo do emerytury na nowych zasadach, czyli w okresie kwiecień 2022 – marzec 2023. A także seniorzy urodzeni po 31 grudnia 1948 roku lub później, którzy pracowali i odkładali składki po przyznaniu emerytury (i także nabyły uprawnienia emerytalne w okresie kwiecień 2022 – marzec 2023).

Seniorzy, którzy spełniają powyższe wymagania i chcą otrzymać wyższe świadczenie, muszą złożyć wniosek o ponowne przeliczenie świadczenia. Dzięki temu emeryci mogą zyskać do 100 złotych.  

Dodatki do emerytury po 75. roku życia. Komu przysługuje?

Nawet dodatkowe 500 złotych mogą otrzymać emeryci, którzy ukończyli 75. rok życia i pobierają zasiłek pielęgnacyjny oraz seniorzy po 65. roku życia, którzy są osobami z niepełnosprawnością. Dodatek można otrzymać w ramach świadczenia 500 plus dla seniora.

Dodatek do emerytury. Którzy seniorzy mogą otrzymać dodatkowe 200?

Dodatkowe 200 złotych do emerytury mogą otrzymać seniorzy, którzy byli strażakami, strażaczkami oraz ratownikami i ratowniczkami górskimi. Do przyznania świadczenia wlicza się wiek emerytalny oraz lata służby. Seniorzy, którzy chcą otrzymać dodatek, muszą złożyć wniosek u powiatowego lub miejskiego komendanta. Jeśli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, emeryt dożywotnio będzie otrzymywać co miesiąc dodatkowe pieniądze wypłacane przez MSWiA.

Dodatek do emerytury. Kiedy emeryci otrzymają 14. emeryturę

W najbliższy czwartek pierwsi emeryci i renciści otrzymają czternastą emeryturę. Jak podkreśliła w Programie I Polskiego Radia ministerka rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, czternasta emerytura będzie wypłacana automatycznie w terminie wypłaty świadczenia. To oznacza, że seniorzy nie muszą wypełniać żadnych wniosków – podkreśliła minister.

Marlena Maląg przypomniała w „Sygnałach Dnia”, że wysokość świadczenia to minimalna emerytura, co po odliczeniu podatku dla wielu świadczeniobiorców wynosi 1217 złotych. Jak dodała, przy tak zwanych czternastkach zastosowano mechanizm „złotówka za złotówkę” z uwagi na kryterium dochodowe w wysokości 2900 złotych brutto. To oznacza, że powyżej tej kwoty, emerytura będzie pomniejszona. W ZUS terminy wypłaty czternastek to 25 sierpnia oraz 1, 5, 6, 10, 15, 20 września. W sumie czternastki trafią do dziewięciu milionów osób.

Źródło: gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com