Doniesienie do prokuratury ws. abonamentu. Szef KRRiT reaguje

Fot. Kuba Atys / Agencja Wyborcza.pl

„Wszystko odbywa się zgodnie z przepisami oraz w poszanowaniu porządku prawnego RP” – napisał Maciej Świrski. W ten sposób szef Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji zareagował na złożenie doniesienia do prokuratury ws. popełnienia przez niego przestępstwa. „KRRiT i jej przewodniczący działają na podstawie obowiązujących przepisów prawa. Wszystkie działania dotyczące abonamentu były i są całkowicie legalne” – dodał.

W piątek posłowie KO Piotr Adamowicz i Bogdan Zdrojewski złożyli zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez prezesa Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Macieja Świrskiego. Wbrew obowiązkowi wynikającemu z art. 8 ust. 3 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 roku o opłatach abonamentowych, nie przekazał on mediom publicznym wpływów z opłat abonamentowych w kwocie 204 mln 200 tys. złotych – czytamy w zawiadomieniu.

Politycy podkreślili, że zawiadomienie dotyczy przestępstwa z art. 231 par. 1 Kodeksu karnego, zgodnie z którym „funkcjonariusz publiczny, który przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”. 

Doniesienie do prokuratury ws. abonamentu. Szef KRRiT reaguje

W sobotę do sprawy odniósł się Maciej Świrski. „Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji jest organem konstytucyjnym i stoi na straży wolności słowa w radiu i telewizji oraz interesu obywateli jako odbiorców usług medialnych. KRRiT i jej przewodniczący działają na podstawie obowiązujących przepisów prawa. Wszystkie działania dotyczące abonamentu były i są całkowicie legalne. Zgodnie z orzeczeniami Trybunału Konstytucyjnego pozbawienie KRRiT wpływu na jednostki mediów publicznych jest niekonstytucyjne” – napisał. Świrski podkreślił, że „podobnie niekonstytucyjna jest likwidacja spółek mediów publicznych”. Kwestia ta pozostaje przedmiotem sporów sądowych. KRRiT uchwałą nr 9/2024 nie wyraził zgody na likwidację jednostek mediów publicznych. Pomimo to, z pominięciem organu konstytucyjnego, zapadła decyzja o likwidacji spółek mediów publicznych. Decyzja ta jest sprzeczna z treścią ustawy o radiofonii i telewizji, konstytucją i orzeczeniami Trybunału Konstytucyjnego. Spowodowała ona stan niepewności prawnej, w zakresie szeregu zagadnień prawnych w tym m.in. również w kwestii abonamentu” – zaznaczył.

„KRRiT uchwałą z dnia 7 lutego 2024 ustanowiła mechanizm uwzględniający tę zmianę okoliczności, w którego wykonaniu środki z abonamentu zostały złożone przez Przewodniczącego Krajowej Rady w odpowiedniej procedurze na rachunki sum depozytowych właściwych sądów, z których to rachunków mogą zostać podjęte przez ustanowionych prawomocnie Reprezentantów spółek na skutek decyzji sądu. KRRiT, jako kolegialny organ konstytucyjny, uchwałą z dn. 7 lutego 2024 r. ustanowiła mechanizm umożliwiający spółkom mediów publicznych będącym w likwidacji wbrew przepisom prawa, możliwość wypłaty środków z opłat abonamentowych. Środki te bez tej uchwały nie mogłyby być na podstawie przepisów w ogóle wypłacone spółce w likwidacji” – stwierdził szef KRRiT i dodał:

Przewodniczący KRRiT będący zobowiązany tą uchwałą, przekazał środki z wpływów z opłat abonamentowych na rzecz każdej ze spółek na rachunki depozytowe Ministra Finansów prowadzone dla sądów właściwych dla każdej ze spółek. Z rachunków tych spółki mogą na swój wniosek a na skutek decyzji sądu podjąć zdeponowane sumy. Wszystko odbywa się zgodnie z przepisami oraz w poszanowaniu porządku prawnego RP.

Źródło: gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com