Kolej „na wagę złota”. Mowa o nowych projektach. „Do tej pory tak odważnych nie realizowano”

Fot. Marcin Stępień / Agencja Wyborcza.pl

– Każda nowa linia w Polsce, która zmaga się na kolei z zaszłościami porozbiorowymi, jest na wagę złota – powiedział wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak, mówiąc o nowych inwestycjach w kolej.

Ministerstwo Infrastruktury podsumowało 100 dni rządu. Wiceminister Piotr Malepszak przypomniał, że pierwszym sukcesem resortu na polu budowy nowych linii kolejowych jest podpisanie umowy na odcinek Limanowa – Klęczany w nowym śladzie.

Szybkie linie kolejowe w Polsce. „Nie ma żadnych wątpliwości”

Tam ma również powstać najdłuższy tunel kolejowy w Polsce w ramach projektu Podłęże – Piekiełko, który przyspieszy pociągi na trasie Kraków – Nowy Sącz i Kraków – Zakopane. – Do tej pory tak odważnych projektów kolejowych w Polsce nie realizowano – wskazał Malepszak podczas konferencji prasowej, cytowany przez serwis rynek-kolejowy.pl.

Wiceminister mówił również o budowie szybkich linii kolejowych. – Nie ma żadnych wątpliwości co do konieczności budowy linii kolei dużych prędkości (KDP) z Warszawy przez Łódź do Wrocławia. Drugim etapem będzie budowa nowej, szybkiej linii z Łodzi do Poznania. Budowa tego „igreka” daje nam 470 kilometrów nowych linii – podkreślił Malepszak.

Budowa nowych linii kolejowych to konieczność. Każda nowa linia w Polsce, która wciąż zmaga się na kolei z zaszłościami porozbiorowymi, jest na wagę złota

– stwierdził Piotr Malepszak.

„PKP wraca do Ministerstwa Infrastruktury”

Z kolei minister infrastruktury Dariusz Klimczak wskazywał, że resort chce przywrócić ministerstwo do porządku po poprzednich rządach PiS. – Zastaliśmy chaos, destabilizację, opóźnione projekty (…). Nie jest łatwo przejść do porządku dziennego kiedy trzeba ratować pieniądze. Równolegle prowadzimy prace bieżące i rozwój Ministerstwa Infrastruktury. Prowadzimy kontrolę i audyty. Mamy jedno zgłoszenie doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa – mówił Klimczak cytowany przez portal 300gospodarka.pl.

– Spółka PKP SA wraca do Ministerstwa Infrastruktury. Kolej w Polsce jest zarządzana przez cztery różne ministerstwa. Robimy wszystko, by odzyskać kontrolę nad polityką transportową państwa. Udało nam się odzyskać kontrolę nad sprawami związanymi z KPO. Przyglądamy się wnioskom i sprawdzamy je, udało nam się uratować wiele projektów i poprowadzić skuteczne rozmowy – dodał minister.

Źródło: gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com