Emeryci dostaną dodatkowe pieniądze. Wkrótce ruszą wypłaty. Nawet 400 zł

fot. Kuba Ociepa / Agencja Wyborcza.pl

Fiskus już za kilka miesięcy będzie zwracał pieniądze emerytom. W najlepszym przypadku seniorzy otrzymają nawet 413 złotych.

W lutym 2024 roku seniorzy będą otrzymywać zwrot podatku od 13. i 14. emerytury. Wynika to z decyzji rządu, który w bieżącym roku od „trzynastek” i „czternastek” nakazał pobranie zaliczki na podatek dochodowy.

Emeryci dostaną zwrot podatku. Kto dostanie najwięcej?

Emeryci otrzymają dodatkowe pieniądze, ale pod warunkiem, że ich łączny dochód w 2023 r. nie przekroczył kwoty 30 tys. złotych. Kto dostanie najwięcej? Fiskus będzie zwracał największe kwoty tym seniorom, który otrzymują świadczenie emerytalne w wysokości 2100 zł brutto. W takim przypadku zwrot podatku za „trzynastkę” wyniesie 143 zł, a za „czternastkę” – 270 zł. To oznacza zwrot na poziomie 413 zł – podaje Radio ZET.

W przypadku emerytury w wysokości 2400 zł brutto zwrot podatku w 2024 roku wyniesie 120 zł. Z kolei przy świadczeniu na poziomie 1000 zł będzie to 149 zł.

Emerytury 2024. Co nas czeka w przyszłym roku?

Koalicja Obywatelska zapowiada, że gdy powoła nowy rząd, wprowadzi m.in. podwójną waloryzację emerytur, jeśli inflacja przekraczałaby 5 proc. – Może się okazać, że 2024 będzie bardzo dobry dla emerytów. Jeśli waloryzacja wyniesie 12-14 proc., a być może także będzie dopłacona druga waloryzacja jeśli inflacja będzie wysoka, to z całą pewnością można powiedzieć, że emerytom będzie się żyło relatywnie lepiej niż w poprzednim roku – mówił prezes Instytut Emerytalnego dr Antoni Kolek w rozmowie z „Super Expressem”.

Wskazywał również na postulat KO dotyczący podniesienia kwoty wolnej od podatku do 60 tys. zł, który wpłynąłby również na wysokość świadczeń otrzymywanych przez seniorów. Jego realizacja sprawiłaby, że osoby otrzymujące emeryturę w wysokości do 5 tys. zł brutto byłyby zwolnione z podatku dochodowego.

Źródło: gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com