Energia atomowa w Polsce. Francuzi chcą zbudować u nas sześć reaktorów, jest oferta dla rządu

Fot. Pexels

Od czterech do sześciu reaktorów jądrowych EPR o całkowitej mocy od 6,6 do 9,9 gigawatów energii elektrycznej – tak przedstawia się wstępna oferta francuskiego EDF. Reaktory miałyby stanąć w dwóch lub trzech lokalizacjach.

„W środę 13 października 2021 roku EDF złożył polskiemu rządowi wstępną, niewiążącą ofertę na kontrakt obejmujący realizację prac inżynieryjnych, zaopatrzeniowych i budowę od czterech do sześciu reaktorów EPR (europejski reaktor ciśnieniowy – red.), reprezentujących całkowitą moc zainstalowaną od 6,6 do 9,9 GWe w od dwóch do trzech lokalizacjach” – podała w komunikacie francuska spółka.

Francuzi chcą budować w Polsce reaktory jądrowe

Jak czytamy w komunikacie opublikowanym przez EDF, wstępna oferta obejmuje wszystkie kluczowe parametry programu, takie jak konfiguracja instalacji, schemat przemysłowy, plany rozwoju lokalnego łańcucha dostaw, kosztorys i harmonogram, podano w komunikacie. Oferta wpisuje się w Program Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) przyjęty przez polski rząd w październiku 2020 roku. Ma ona również na celu określenie zasad polsko-francuskiego partnerstwa strategicznego wspierającego ambitny plan transformacji energetycznej Polski, zgodny z europejskim celem neutralności węglowej.

„Dzieje się w atomie” – podsumował na Twitterze Jakub Wiech, dziennikarz zajmujący się tematem energetyki.

„Program jądrowy oparty na technologii EPR przyniósłby także liczne korzyści dla polskiej gospodarki, przyczyniając się do osiągnięcia niezależności energetycznej kraju, zapewniając energię elektryczną przez co najmniej 60 lat i zaspokajając do 40 procent obecnego zapotrzebowania Polski na energię. Bezpieczne, niezawodne, dyspozycyjne i wolne od emisji dwutlenku węgla źródło energii jakim jest elektrownia jądrowa, znacząco przyczyniłoby się do osiągnięcia neutralności węglowej, pozwalając uniknąć nawet 55 milionów ton CO2 rocznie” – czytamy.

Dziesiątki tysięcy miejsc pracy 

W swojej ofercie EDF szacuje, że w fazie budowy EPR może powstać lokalnie około 25 tys. miejsc pracy na każdą parę bloków EPR, a także pośrednio dziesiątki tysięcy kolejnych miejsc pracy. „Dzięki programowi osiągnięte byłyby także znaczne synergie z innymi projektami EPR w całej Europie, w duchu długoterminowego europejskiego partnerstwa polskiego i francuskiego przemysłu jądrowego. EDF przy pełnym wsparciu rządu francuskiego jest zaangażowany we współpracę na rzecz Programu Polskiej Energetyki Jądrowej od początku jego istnienia” – podano.

Źródło: https://next.gazeta.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com