Eurostat podał dane. Inflacją wyższą od naszej mogą się „pochwalić” tylko trzy kraje

Fot. Agencja Gazeta

Eurostat opublikował wyniki badania poziomu inflacji w państwach należących do UE w listopadzie. Z najwyższą inflacją (9,3 proc.) zmaga się Litwa. Polska zajęła czwarte miejsce obok Łotwy.

Polska z 7,4 proc. zajęła czwarte miejsce w badaniu poziomu inflacji w krajach Europy – przekazał w piątek Eurostat. Taki sam wynik osiągnęła Łotwa. Oba kraje wyprzedziły tylko: Litwa – z najwyższą inflacją, na poziomie 9,3 proc., Estonia – 8,6 proc., oraz Węgry – 7,5 proc. Średnia inflacja w Unii Europejskiej wyniosła w listopadzie w ujęciu rocznym 5,2 proc., zaś w samej strefie euro – 4,9 proc.

Najwolniejszy wzrost cen odnotowano na Malcie (2,4 proc.), w Portugalii (2,6 proc.), a także we Francji (3,4 proc.) i w Finlandii (z niewiele wyższym wynikiem – 3,5 proc.). Pełny wykres znajdziesz w galerii do tego artykułu.Największy wpływ na wzrost inflacji w Europie ma coraz to droższa energia, której ceny w listopadzie 2021 były aż o 27,5 proc. wyższe niż przed rokiem – wynika z raportu.

GUS: Inflacja w Polsce na poziomie 7,8 proc. Ekonomiści: 8 proc. coraz bliżej

W środę Główny Urząd Statystyczny poinformował, że inflacja w Polsce w listopadzie 2021 roku wyniosła aż 7,8 proc. Ekonomiści Alicja Defratyka i Sławomir Dudek podali na Twitterze, o ile w skali roku wzrosły ceny niezbędnych produktów i usług. I tak np. paliwa podrożały o 36,6 proc. (w tym gaz aż o ponad 53 proc.), wywóz śmieci o prawie 17 proc., gaz o 17,5 proc., opał o ponad 37 proc., energia elektryczna o 9,5 proc., mięso drobiowe o 23,7 proc., pieczywo o ponad 12 proc., oleje i tłuszcze – prawie 16 proc., a cukier – ponad 19 proc.”BUM – inflacja coraz bliżej 8 proc.” – skomentował dane Eurostatu główny ekonomista Fundacji FOR dr Sławomir Dudek. „Jak wydajesz dużo na gaz, paliwo, drób, tłuszcze roślinne, masło, pieczywo, to twoja inflacja wynosi ponad 10 proc.” – dodał ekspert.

2021 rok pod znakiem inflacji? To poczekajcie na 2022. „To będzie trudny rok”

Tymczasem 15 grudnia Główny Urząd Statystyczny podał, że inflacja w listopadzie wyniosła 7,8 proc. (GUS liczy ją nieco inaczej niż  Eurostat) Dwa tygodnie temu w tzw. szybkim szacunku podał odczyt symbolicznie niższy – 7,7 proc. Szczegółowe dane GUS wskazują, że drożeje niemal wszystko. Oczywiście, można wyróżnić m.in. ceny paliw, energii czy żywności, ale tak naprawdę spośród kilkudziesięciu kategorii produktów i usług można na palcach jednej ręki policzyć te, które są tańsze niż przed rokiem. 

Ekonomiści są zwykle zgodni, że jeszcze wyższy odczyt – zapewne powyżej 8 proc. – zobaczymy w grudniu br. W pierwszych miesiącach 2022 r. tempo wzrostu cen ma zostać nieco ścięte – choć zapewne maksymalnie do ok. 6-6,5 proc. – na skutek działania tarczy antyinflacyjnej. Więcej o tym jaka może być inflacja w 2022 roku w poniższym artykule: 

Źródło: https://next.gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com