Glapiński o kryzysie w gospodarce UE. „To jest katastrofa”. Ocenił niepokojący raport

Fot. NBP

Prezes NBP skomentował raport byłego szefa EBC Maria Draghiego, który ostrzega przed „powolną agonią” Europy. Adam Glapiński ocenił, że raport dotyczy jedynie Niemiec i Francji. – Inne kraje mają biernie przyjąć to co z tej analizy będzie wynikało, a poszczególne kraje mają kompletnie różną sytuację, w szczególności Polska – mówił.

– Mamy jakiś kryzys gospodarki europejskiej i w ogóle. Fatalnie wygląda udział gospodarki europejskiej w gospodarce światowej na przestrzeni ostatnich 20 lat. To jest katastrofa – mówił prezes NBP Adam Glapiński w czwartek 3 października podczas konferencji prasowej. – W obrotach handlowych, w produkcji przemysłowej, PKB. Fatalnie. Europejska gospodarka traci. Amerykańska też traci, ale wolniej – dodał.

Prezes NBP Adam Glapiński: Raport Draghiego właściwie dotyczy tylko Niemiec i Francji

Szef Narodowego Banku Polskiego nawiązał do raportu na temat konkurencyjności europejskich gospodarek, który we wrześniu przedstawił były szef Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Mario Draghi. W dokumencie podkreślono, że Unia Europejska musi zainwestować 750-800 mld euro rocznie, aby odzyskać konkurencyjność.

– Tam jest napisane czarno na białym, chociaż przyczyny są dyskusyjnie ujęte. Skandalem jest, że do przygotowania raportu Draghiego nie został zaproszony ani jeden ekonomista i ani jeden ośrodek z Europy Środkowo-Wschodniej – podkreślał Glapiński. – Raport właściwie dotyczy tylko Niemiec i Francji. Inne kraje mają biernie przyjąć to co z tej analizy będzie wynikało, a poszczególne kraje mają kompletnie różną sytuację, w szczególności Polska – zaznaczył prezes NBP.

Były szef Europejskiego Banku Centralnego ostrzega przed „powolną agonią” Europy

W swoim raporcie były szef Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi ocenił, że jeśli nie zostanie wdrożony kosztowny plan inwestycyjny, to Europę czeka „powolna agonia”, gdyż gospodarki naszego kontynentu nie poradzą sobie z konkurencją ze strony USA i Chin. Były szef EBC wskazał w dokumencie, że potrzebne są działania w trzech obszarach: rozwijania innowacyjnych rozwiązań na gruncie dojrzałych technologii, sprzężenia celów klimatycznych z rozwojem europejskiego przemysłu oraz inwestowania w bezpieczeństwo i mniejszą zależność Europy od globalnych partnerów.

Źródło: gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com