„Handelsblatt”: „Dziwna” propozycja z Polski ws. cen energii
Środki dla Polski z Funduszu Odbudowy UE są wstrzymane, tymczasem kraj ten proponuje nowy mechanizm finansowy – zauważa „Handelsblatt”.
Niemiecki dziennik gospodarczy pisze na swojej stronie internetowej o polskiej propozycji dotyczącej walki UE z wysokimi cenami energii, które były jednym z głównych tematów rozpoczętego w czwartek szczytu UE w Brukseli.
„Polska chce na szczycie zaproponować możliwie szybkie stworzenie mechanizmu finansowego przeciwko ubóstwu energetycznemu” – informowała przed rozpoczęciem szczytu gazeta. Według cytowanego przez dziennik dokumentu wsparcie z takiego mechanizmu miałoby służyć walce z negatywnymi skutkami polityki klimatycznej UE teraz i w przyszłości.
„Wzorem dla tych przemyśleń jest Klimatyczny Fundusz Społeczny, który Komisja Europejska zaproponowała w lipcu w formie szeregu projektów przepisów dotyczących ochrony klimatu. Ten fundusz miałby wspierać mniej zamożne gospodarstwa domowe – albo w formie bezpośrednich wypłat, albo poprzez dopłaty do inwestycji w izolację, oszczędne ogrzewanie albo samochody elektryczne” – zauważa „Handelsblatt”.
Blokada pieniędzy dla Polski
Gazeta wskazuje, że według dotychczasowych planów Polska jest największym beneficjentem tego funduszu, bo miałaby otrzymać z niego 17 procent środków, czyli ponad 12 miliardów euro. „Tym samym także Polska mogłaby pozwolić sobie na wspieranie zagrożonych ubóstwem energetycznym gospodarstw domowych, tak jak robią to już inne kraje europejskie” – pisze gazeta.
Propozycja KE przewidywała, że to kraje UE miałyby zaproponować, jak dokładnie chcą wykorzystać pieniądze z Klimatycznego Funduszu Społecznego. „Polska wizja zakłada taki sam system. Ale to, że taki pomysł wychodzi akurat z Polski, jest jednak dziwne” – dodaje „Handelsblatt”.
„Taki sam system jest już w Funduszu Odbudowy po koronakryzysie, ale Polska jak dotąd nie dostała z niego pieniędzy. Komisja wstrzymuje środki, bo uważa, że ich zgodne z prawem wykorzystanie nie jest zapewnione. Od kiedy polski Trybunał Konstytucyjny orzekł, że polska konstytucja w razie wątpliwości stoi ponad prawem UE, szybka wypłata wydaje się mało prawdopodobna” – dodaje niemiecki dziennik, odnotowując, że sam wyrok też będzie tematem dyskusji na szczycie, choć nie ma tego w formalnym porządku obrad.
Wspólne zakupy gazu
Według niemieckiej gazety polska propozycja ma też inne wady, bo mechanizm miałby zostać sfinansowany z ogólnego budżetu UE. Tymczasem środki na proponowany przez KE Klimatyczny Fundusz Społeczny miałyby pochodzić z nowego systemu handlu uprawnieniami na emisję CO2 z sektorów budownictwa i transportu, który Polska odrzuca.Według dziennika większe szanse na realizację ma hiszpańska propozycja wspólnych zakupów gazu przez kraje UE. Według nieoficjalnych informacji niemiecki rząd nie sprzeciwia się takiemu rozwiązaniu, o ile udział we wspólnych zakupach będzie dobrowolny. Niemcy nie zamierzają też uczestniczyć w takim ewentualnym systemie.
Źródło: https://next.gazeta.pl/