Ile zarabiają polscy górnicy? Według danych GUS ich pensje wzrosły o 35,8 proc.

Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego płace w górnictwie i wydobywaniu wzrosły o 35,8 proc. Jak zwraca jednak uwagę Onet, zarobki górników są bardzo zróżnicowane i uzależnione między innymi od doświadczenia, zakładu, rodzaju czy miejsca wykonywanej pracy. Trzeba jednak przyznać, że są one znacząco wyższe od przeciętnego średniego wynagrodzenia.

Onet postanowił sprawdzić, ile aktualnie wynoszą zarobki w górnictwie. Jak czytamy, według danych Głównego Urzędu Statystycznego płace wzrosły tam o 35,8 proc. – wliczone są w to jednak wszelkie premie, nagrody i dodatki, także te inflacyjne.

Ile zarabiają polscy górnicy? 

Wysokość zarobków portal postanowił sprawdzić na podstawie danych z Jastrzębskiej Spółki Węglowej, która plasuje się obecnie na drugim miejscu w Polsce pod względem zatrudnienia i wydobycia – pracuje tam ok. 22 tys. osób. „Miesięczne średnie zarobki (z uwzględnieniem wszystkich świadczeń), ale bez nadgodzin i nagród jednorazowych, na koniec minionego roku wyniosły w JSW ok. 10,7 tys. zł brutto” – czytamy. To o wiele więcej niż wynosi przeciętne średnie wynagrodzenie – 20 stycznia GUS przekazał, że wzrosło ono do 7329,96 zł.

W 2022 roku zarobki w JSW wzrosły o 10 proc. Pracownicy otrzymali także jednorazową nagrodę w wysokości od 13 do 19 tys. zł brutto. Od stycznia tego roku nastąpiła także podwyżka posiłków regeneracyjnych dla górników – z 30 zł do 52,35 zł.

Portal podkreśla jednak, że zarobki górników są bardzo zróżnicowane, uzależnione między innymi od doświadczenia, zakładu, rodzaju czy miejsca wykonywanej pracy, a także od liczby samych „dniówek” – górnicy nie otrzymują bowiem wynagrodzenia, jak za pracę na etacie.

I tak za prace konserwacyjne poza ścianą górnicy otrzymują między 5,2 tys. zł brutto a 6,7 tys. zł brutto. Górnik strzałowy w ścianie – od 8,1 tys. zł brutto do 9,8 tys. zł brutto, górnik przodowy na ścianie od 8,7 tys. zł brutto do 10,2 tys. zł brutto. Elektromonter w ścianie może liczyć na od 7,2 tys. zł brutto do 8,2 tys. zł brutto, tak samo jak ślusarz w ścianie. Sztygar zmianowy w ścianie otrzymuje od 8,6 tys. zł brutto do 11,3 tys. zł brutto, natomiast nadsztygar górniczy między 9,9 tys. zł brutto a 12,6 tys. zł brutto. Aktualnie w zakładzie trwają rozmowy na temat podwyżek – związki domagają się wzrostu płac o 25 proc. 

Polskie górnictwo jest nierentowne? Tak pokazują dane

Jak zwracaliśmy uwagę, zgodnie z danymi Ministerstwa Aktywów Państwowych w 2021 roku do każdej tony węgla trzeba dopłacać nawet 45 zł. „Pierwsze trzy kwartały 2021 roku przyniosły polskiemu górnictwu stratę w wysokości 2,3 mld złotych. Strata jest niższa od zeszłorocznej o ok. 1,6 mld złotych, ale dla branży to niewielkie pocieszenie” – pisał w grudniu 2021 roku portal energetyka24.com.

Źródło: gazeta.pl

About Post Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com