Inflacja będzie spadać w 2024 roku? Znamy opinię analityków PIE

Do Rzeczy
– Inflacja bazowa oraz presja inflacyjna w gospodarce w 2024 r. będą się systematycznie obniżać – wskazał Marcin Klucznik z Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) w komentarzu do danych GUS. Spodziewa się on obniżenia inflacji bazowej w grudniu 2023 r. z 7,3 proc. do 6,9 proc.
GUS opublikował szybki szacunek inflacji w grudniu. Wynika z niego, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2023 r. wzrosły o 6,1 proc. w ujęciu rocznym, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,1 proc. W listopadzie inflacja wyniosła 6,6 proc.
Czytaj także:
– Wynik jest dużo lepszy od prognoz sprzed kwartału – znaczna część ekonomistów, w tym my, spodziewała się wzrostu inflacji w okolice 7 proc. Szacujemy, że inflacja bazowa obniżyła się z 7,3 proc. do 6,9 proc. – to kolejny miesiąc spadku presji inflacyjnej – uważa Marcin Klucznik.
Klucznik ocenił, że styczeń i luty przyniosą dość spore podwyżki cen, ponieważ wiele firm rzadziej aktualizuje cenniki i podnosi opłaty na początku roku w oparciu o wzrost kosztów i zeszłoroczną inflację. Dodał, że mimo tych podwyżek roczny wskaźnik inflacji mocno spadnie, ponieważ ceny będą rosnąć wyraźnie wolniej niż w poprzednim roku.
– Prognozy inflacji na resztę 2024 roku pozostają bardziej skomplikowane. Spodziewamy się systematycznego obniżania się inflacji bazowej oraz presji inflacyjnej w gospodarce. Pomoże w tym słaba koniunktura za granicą – ale proces będzie powolny ze względu na szybki wzrost wynagrodzeń – mówił.
Czytaj także:
– Z kolei ogólny wskaźnik inflacji będzie zależał od decyzji administracyjnych co do VAT na żywność oraz cen energii – ograniczenie wsparcia oznacza wyższą inflację teraz, ale niższą w 2025 roku – stwierdził analityk PIE.