Inflacja bije rekordy. Jakie są prognozy? Jak reagują Polacy?

Inflacja za listopad wyniosła 7,7 proc. To znacznie powyżej prognoz i najwięcej od początku XXI wieku. Jak na tę sytuację reagują Polacy? Jak wyglądają prognozy ekspertów?

Według wyliczeń Głównego Urzędu Statystycznego, w listopadzie 2021 r. ceny żywności wzrosły w porównaniu z listopadem 2020 r. o 6,4%, energii o 13,4%, a paliw o 36,6%. 

Inflacja w Polsce. Prognozy ekspertów

W grudniu inflacja CPI osiągnie szczyt w okolicy 8 proc. w ujęciu rocznym – szacują analitycy PKO BP. „Głównym źródłem niepewności są ceny żywności, ale ostatnie korekty w cenach surowców oraz działania rządu zmniejszają ryzyko przebicia tej psychologicznej bariery” – stwierdzono.

Zdaniem ekspertów procesy inflacyjne i presja inflacyjna nie ustąpią, ale zostaną przytłumione przez „tarczę antyinflacyjną”, „która już w grudniu może minimalnie obniżyć inflację, a w styczniu ma potencjał do jej redukcji nawet o 1,5 pp.”.

Inflacja przekroczy 8 proc. już w grudniu? „Szczyt wzrostów dopiero przed nami”

Ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan Mariusz Zielonka ocenił, że inflacja w Polsce powinna przekroczyć próg 8 proc. w grudniu.

Szczyt wzrostów dopiero przed nami. Zapowiadane przez nas przekroczenie bariery 8 proc. w styczniu 2022 r. za sprawą wprowadzonej tarczy antyinflacyjnej zrealizuje się już w grudniu – powiedział Zielonka. Jego zdaniem, na wyższe ceny produktów nałoży się dodatkowo okres świąteczny.

Według obliczeń Konfederacji Lewiatan, tarcza antyinflacyjna powinna przynieść obniżkę cen benzyny w przyszłym roku o maksymalnie 18 groszy na litrze, przy czym olej napędowy nie stanieje na tyle mocno, aby można to było odczuć w portfelach, gdyż akcyza na ten produkt jest już na najniższym możliwym poziomie.

„Zdolność NBP do kontroli inflacji będzie ograniczona”

Analityk Polskiego Instytutu Ekonomicznego Marcin Klucznik, komentując dane GUS ocenił, że wzrost cen spowolni dopiero w przyszłym roku. Szacujemy, że rządowa tarcza antyinflacyjna obniży CPI w I kwartale 2022 o ok. 1,2 pkt. proc – inflacja spadnie w okolice 6,5 – 7 proc. Presję kosztową ograniczać będą również spadające ceny ropy oraz frachtu międzynarodowego – efekty tych zmian prawdopodobnie zobaczymy w II kwartale – stwierdził Klucznik.

Mimo to – jak zaznaczył Klucznik – inflacja w przyszłym roku dalej będzie wysoka.

Narodowy Bank Polski wskazuje, że odsetek firm prognozujących podwyżki wynagrodzeń wzrósł do 44 proc. – to najwyższy odczyt w historii badania. Na analogiczne trendy wskazują badania koniunktury konsumenckiej GUS – ponad 45 proc. gospodarstw domowych oczekuje utrzymania się inflacji w kolejnych miesiącach. W konsekwencji narasta presja płacowa w polskiej gospodarce. W takich warunkach zdolność NBP do kontroli inflacji będzie ograniczona – zauważył ekonomista.

nflacja w Polsce. Zdecydowana większość badanych jest zaniepokojona

Czy Polacy martwią się inflacją? 

Aż 84,1% uczestników badania agencji SW Research firmy Tavex wskazało odpowiedzi potwierdzające swoje zaniepokojenie obecną sytuacją (Odpowiedzi: Tak, bardzo martwi – 54,1%; Tak, martwi, ale nie myślę o tym na co dzień – 30%). 

Jakiego wzrostu inflacji spodziewają się Polacy?

Jeżeli weźmiemy pod uwagę prognozy Polaków to blisko połowa badanych (47,5%) uważa, że w połowie 2022 r. inflacja będzie zawierała się w przedziale 6-10%, co jest wynikiem bardzo dalekim od celu inflacyjnego Narodowego Banku Polskiego i „normalności” – tłumaczy Aleksander Pawlak, Prezes Zarządu Tavex. Wszystko wskazuje na to, że w przyszłości, jeszcze przez dłuższy czas, spodziewać się można utrzymania inflacji na wysokich, ale raczej jednocyfrowych poziomach. Wynika to z faktu, że PPI wciąż rośnie, producenci muszą więc zacząć przerzucać ceny energii i wynagrodzenia na klientów. Ceny rosnące w taki sposób to niepożądane zjawisko gospodarcze, które może prowadzić do zmniejszenia się zasobności naszych portfeli– dodaje.

Czy inflacja zachęca Polaków do inwestowania?

Jakie działania podejmują Polacy, by zabezpieczyć się przed negatywnymi efektami inflacji? Badanie SW Research pokazuje, że 33,1% respondentów stawia na inwestycje (Odpowiedzi: Tak, inflacja zachęciła mnie już do inwestycji – 10,7%; Tak, ale dopiero myślę o inwestowaniu – 22,4%). Aż 48,3% ankietowanych mimo wysokiej inflacji nie inwestuje i nie ma zamiaru tego robić.

Często tłumaczymy się tym, że nie mamy odpowiedniej wiedzy i boimy się utraty naszych oszczędności. Niestety jest to błędne myślenie, ponieważ, aby zainwestować w niektóre aktywa nie trzeba być ekspertem ani posiadać bardzo „grubego” portfela. Na sam początek wystarczy podstawowa edukacja w tym zakresie – przekonuje Aleksander Pawlak, Prezes Zarządu Tavex. Pamiętajmy, że obecnie nieinwestowane środki finansowe leżące na koncie lub lokacie, w obliczu rosnącej inflacji, tracą na wartości – dodaje. 

Badanie na zlecenie firmy Tavex zostało zrealizowane w dniach: 16/11 – 17/11.2021 przez agencję SW Research metodą wywiadów on-line (CAWI) na panelu internetowym SW Panel. W ramach badania przeprowadzono 1022 ankiet z reprezentatywną próbą Polaków powyżej 18. roku życia, zgodnie z rozkładem płci, wieku i klasy wielkości miejscowości.

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com