Jaka emerytura po 30 latach pracy przy najniższej krajowej? Ile pieniędzy będzie wypłacał ZUS?

Fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Wyborcza.pl

Na jaką emeryturę może liczyć senior, który pracował przez 30 lat i otrzymywał najniższe wynagrodzenie? Zasady ustalania wysokości świadczenia nie uległy zmianie. Wpływ wciąż mają trzy czynniki.

Każda osoba, która osiągnie odpowiedni wiek – obecnie wynosi on 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn – ma prawo do świadczenia emerytalnego. Na jakie pieniądze może liczyć z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS)?

Jaka emerytura po 30 latach pracy? Można podnieść świadczenie o osiem proc.

Jaką emeryturę otrzyma pracownik, który przez 30 lat zarabiał najniższą krajową? Odprowadzone przez niego składki najprawdopodobniej nie pozwolą na uzyskanie więcej niż 1338,44 zł. „Jednak dzięki legitymowaniu się wiekiem emerytalnym i osiągnięciu wystarczającego dla uzyskania najniższego świadczenia emerytalnego stażu będzie mógł liczyć na podniesienie świadczenia do gwarantowanej kwoty minimalnej” – podaje portal pozyczasz.pl. Od 1 marca 2023 roku wynosi ona 1588,44 zł brutto (czyli 1445,48 zł netto). 

„Przeciętnie przedłużenie okresu pracy o rok i opóźnienie o rok przejścia na emeryturę powoduje wzrost świadczenia o ok. osiem proc. O ile wzrośnie świadczenie w indywidualnych przypadkach, najlepiej wyliczy doradca, wykorzystując kalkulator emerytalny” – czytamy na rządowej stronie.

Emerytura. Od czego zależy wysokość świadczenia? Jest kilka czynników

Sama kwota zarobków nie wystarczy, by obliczyć wysokość przyszłego świadczenia. Na emeryturę składają się trzy główne filary:

  • zwaloryzowany kapitał początkowy (jeśli senior był objęty ubezpieczeniem społecznym przed 1 stycznia 1999 r.);
  • zwaloryzowane składki na ubezpieczenie emerytalne zapisane na naszym koncie ZUS po 1998 r.;
  • zwaloryzowane środki na subkoncie ZUS, jeśli jest się członkiem OFE.

Znając te wartości, można je wpisać do kalkulatora emerytalnego dostępnego na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i sprawdzić, ile wyniesie przyszłe świadczenie. Uwaga! Wynik jest jedynie orientacyjny i nie stanowi podstawy do żadnych roszczeń.

Źródło: gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com