Jest decyzja RPP ws. stóp procentowych. „Mamy istotne zaostrzenie warunków”

Fot. Kuba Atys / Agencja Wyborcza.pl
Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję, na którą czekali kredytobiorcy. Ile wyniosą stopy procentowe?
Decyzja RPP: Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję w środę 5 lutego o utrzymaniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie (5,75 proc.). Decyzja jest zgodna z oczekiwaniami ekonomistów. To już 17. miesiąc z rzędu, gdy stopa referencyjna pozostaje na tym samym poziomie. Ostatniej zmiany dokonano w październiku 2023 r. Rynek oczekuje pierwszej obniżki stóp w połowie 2025 r.
„Zaostrzenie warunków monetarnych”: Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP ocenił, że realne stopy procentowe rosną. „Wraz z umocnieniem złotego (EUR/PLN już poniżej 4,20 zł) oraz QT w tle (wykupy obligacji skarbowych z portfela NBP) mamy więc istotne zaostrzenie warunków monetarnych. Czy to właściwe przy niezłych perspektywach inflacji, zagrożeniach dla wzrostu gospodarczego oraz wysiłku modernizacyjnym i obronnym? Wyraźna aprecjacja złotego, wbrew podwyższonej niepewności na rynkach i ryzyka geopolitycznego oraz pogorszenia sytuacji w krajowym bilansie płatniczym, sugeruje, że zdaniem rynku polityka pieniężna w Polsce wymaga dostrojenia” – skomentował w mediach społecznościowych.
W innych krajach tną stopy: Pod koniec stycznia Bank Kanady obniżył stopy procentowe o 25 punktów bazowych do 3 proc. Podobną decyzję podjął Bank Szwecji, który obniżył je o 25 pb do poziomu 2,25 proc. Cięcia o 25 pb do poziomu 2,75 proc. ogłaszał również Europejski Bank Centralny (to była już piąta obniżka od czerwca 2024 r., a różnica między stopami procentowymi w Polsce i strefie euro wzrosła od tego czasu z 125 do 285 punktów bazowych). Z kolei Fed postanowił utrzymać stopy na dotychczasowym poziomie, czyli w przedziale 4,25-4,50 proc.
Źródło: gazeta.pl