Kiedy opłata od nadzwyczajnych zysków koncernów? Minister finansów odpowiada

Minister finansów Magdalena Rzeczkowska | Foto: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER / East News

Rozstrzygnięcia dotyczące opłaty od nadmiarowych zysków kapitałowych powinny zostać przedstawione w ciągu kilku tygodniu — wynika z wypowiedzi minister finansów Magdaleny Rzeczkowskiej.

— Proszę spojrzeć na to, że przed Orlenem, przed spółkami energetycznymi duże inwestycje. Bardzo duże inwestycje w zieloną transformację, w bezpieczeństwo nasze energetyczne z jednej strony, z drugiej strony trwają też prace, częściowo już mamy do czynienia z tym dokładaniem się spółek do kosztów obniżenia ceny energii i gazu. To jest opłata, to muszę sprostować od razu, bo to jest opłata, która została wprowadzona w tym sektorze energetycznym również w Unii Europejskiej — powiedziała Rzeczkowska w środę na antenie Radia Zet, zapytana, kiedy zostanie wprowadzony w Polsce podatek od nadmiarowych zysków.

— Trwają prace analityczne, jest rozporządzenie Unii Europejskiej, które taką daninę solidarnościową wprowadza i trwają prace w tej chwili nad wykonaniem tego również w całości w Polsce. Tutaj wiodącą rolę pełni Ministerstwo Klimatu i Środowiska, my współpracujemy. Myślę, że to jest kwestia najbliższych tygodni pewnie — dodała.

Minister podkreśliła, że obecnie dla Polski kluczowa jest kwestia bezpieczeństwa energetycznego i w tym obszarze konieczne będą duże inwestycje zarówno w zielone źródła energii, jak energię odnawialną, energię jądrową, które będą musiały przeprowadzić polskie spółki.

— To są ogromne koszty, ogromne pieniądze, które muszą zostać zainwestowane i największy ciężar tych inwestycji leży właśnie po stronie polskich spółek — stwierdziła.

Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin pytany we wtorek o tzw. unijną opłatę solidarnościową w sprawie nadmiarowych zysków powiedział, że „nie mamy innego wyjścia”. — To są dyrektywy unijne. Polska jest w tej chwili ostatnim krajem, który tych całościowych rozwiązań nie wprowadziła, bo częściowo wprowadziliśmy chociażby w zakresie spółek energetycznych — wskazał. Dopytywany, kiedy Polska wprowadzi unijną opłatę solidarnościową, odparł: — Pracujemy nad tym. Ministerstwo Klimatu i Środowiska jest ministerstwem wiodącym. My oczywiście współpracujemy. Chcemy ten podatek w ten sposób skroić, żeby on też nie uniemożliwiał rozwoju spółek paliwowych chociażby Orlenu.

Chodzi o rozporządzenie Rady (UE) z października 2022 r. w sprawie interwencji w sytuacji nadzwyczajnej w celu rozwiązania problemu wysokich cen energii.

Na początku marca Ministerstwo Klimatu i Środowiska przekazało PAP, że toczą się prace międzyresortowe nad tym zagadnieniem i MKiŚ bierze w nich czynny udział.

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com