Kontrola składów węgla w całej Polsce. Szef UOKiK: Weryfikujemy ceny

Fot. Dawid Chalimoniuk / Agencja Wyborcza.pl

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów powiedział w Polskim Radiu 24, że w obecnej sytuacji rynkowej istotne jest, by zadbać o uczciwość i transparentność ustalania cen węgla. Tomasz Chróstny odniósł się tym samym do prowadzonych przez Inspekcję Handlową kontroli składów węgla w całej Polsce.

Szef UOKiK-u poinformował, że jak do tej pory skontrolowano 3900 składów węgla, zostało jeszcze kilkaset. Jak dodał, inspektorzy przyglądają się między innymi cenom i legalności prowadzenia działalności przez sprzedawców.

– Sprawdzamy jaka jest struktura rynku, kim są przedsiębiorcy prowadzący składy. Weryfikujemy ceny i będziemy dysponowali do końca roku cenami na każdy dzień, bo chcemy zadbać o to, aby przedsiębiorcy samodzielnie ustalali cenę, żeby konkurencja mogła zrobić swoje, a w rzeczywistości, żeby konsumenci dzięki temu nie tylko mieli dostępny węgiel, ale mogli również skorzystać z uczciwych mechanizmów. A zatem żeby był on dostępny w niższych cenach właśnie dzięki konkurencji na rynku – dodał.

Tomasz Chróstny przypomniał, że sprzedawcy muszą również spełniać wymóg posiadania konta na portalu https://cieplo.gov.pl/ i bieżącej aktualizacji cen sprzedaży węgla.

Za zmowę cenową lub podział rynku grozi kara do 10 procent obrotu przedsiębiorcy za każdą z praktyk oraz do 2 milionów złotych na osoby zarządzające firmą, które są bezpośrednio odpowiedzialne za niedozwolone ustalenia.

Ceny węgla w Polsce. W PGG taniej

Węgiel można też kupić w sklepie internetowym Polskiej Grupy Górniczej. E-sklep przeżywa jednak prawdziwe oblężenie. Wszystko przez niższą cenę niż w składach. Do odwołania na półkę sklepową wystawiany jest węgiel konfekcjonowany oraz miały. Przyczyną jest przekierowanie węgla ze sklepu internetowego na potrzeby samorządów. 

PGG poinformowała, że umowy dotyczące sprzedaży węgla dla gospodarstw domowych podpisało 209 gmin. Górnicza grupa – jako podmiot wyznaczony do sprzedaży samorządom węgla na preferencyjnych warunkach dla gospodarstw domowych – rozpoczęła niedawno proces zawierania porozumień z lokalnymi administracjami.

Dostawy węgla dla mieszkańców będą realizowane od razu po podpisaniu umowy i przekazaniu zamówień na węgiel, przy czym każda gmina – dostosowując zapotrzebowanie do bieżących potrzeb swoich mieszkańców – ma możliwość zmiany ilości zamówionego węgla. 

Węgiel i mObywatel

Od grudnia za pośrednictwem rządowej aplikacji mObywatel będą natomiast dostępne wnioski o dodatek elektryczny i o preferencyjny zakup węgla dla gospodarstw domowych.

Janusz Cieszyński, sekretarz stanu do spraw cyfryzacji w kancelarii premiera powiedział, że zamiast tracić czas na dotarcie do punktów obsługi klienta, wystarczy poświęcić kilka minut na złożenie wniosku w aplikacji mObywatel, a trafi on do wybranego dostawcy energii. Na portalu ciepło.gov.pl można porównać ceny węgla w ponad 3 tysiącach skupów w kraju. W systemie tym umieszczono także 300 punktów gminnych.

Cieszyński dodał, że informacje w serwisie są systematycznie aktualizowane i można sprawdzić jaki rodzaj węgla i w jakiej lokalizacji jest dostępny. Są tam też dane kontaktowe do poszczególnych punktów sprzedaży opału.

Źródło: gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com